Zoellick hükümetleri uyardı

Başkanı Robert , 2030 Yılında Çin’in Geleceği konulu konferansta yaptığı açılış konuşmasında, global ekonominin sonbaharda tehlikeli bir süreç geçireceğini söyledi. Zoellick, Avrupa’daki ekonomik krizin, parasal birliği, bankaları ve kimi ülkelerin rekabetçiliğini ciddi biçimde etkileyen bir borç krizine çevrildiğini ifade etti.

Zoellick, Amerika Birleşik Devletleri’nin, vergi reformu, harcama ve borç problemleriyle karşılaşacağını söyledi. Zoellick, uluslar arası toplu durum göz önüne alındığında ekonomik büyümede yavaşlama olduğunu ve güven unsurunda zayıflama yaşandığını ifade etti.

Açılış konuşmasında Zoellick, Temmuz’da Dünya Bankasının Çin’i üst orta gelirli ülkeler grubuna dahil ettiğini ve Çin’in önümüzdeki 15-20 senede yüksek gelirli ülkeler grubuna dahil olacağını söyledi. Zoellick, bu geçişi pek az ülkenin yapabildiğine dikkat çekti.

Zoellick, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Çin’in kararlarının bütün ekonomilere etki ettiğini ve dünya piyasalarının büyüme hususunda itici güce muhtaç olduğunu söyledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*