Zeytinyağı Fiyatları Düşüşte

sızma zeytinyağıİspanya, İtalya ve ekonomik krizden sonra zeytinyağı krizi ile karşı karşıya geldi.
İspanya’da fazla olan üretimi ve talep doğrultusunda zeytinyağında fiyatlar düşüşe geçerken, ’de ise bu düşüşü direkt olarak ve zeytinyağı üreticilerini etkiliyor.
Özellikle Akdeniz bölgelerinde tüketimi yoğun olan zeytin ve zeytinyağı bugünlerde fiyatlarında şok oranlarda sergiliyor.
İspanya, İtalya ve Yunanistan’da tüketimin hızla azalması bu durumu tetikliyor.
İspanyada zeytinyağı litre fiyatı 1,99 Euro olarak kaydedildi. Ayrıca sızma zeytinyağı ise 3,25 eurodan satışta.
Türkiye’de ise zeytinyağındaki bu düşüş sadece üreticileri ilgilendiriyor. Henüz satışlara yansımadı.

Türkiye’de yaşanan bu fiyat düşüşü zeytinin ihracatında olumsuz etki yaptığını ve ülke gelirini olumsuz etkilediği bildiriliyor.

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Ali Nedim Güreli; Bu fiyat düşüşünün bu şekilde ilerlemesi halinde hem iç pazarlar hem dış pazarlardaki satışların çok etkileneceğini açıkladı.
Marketlerde ise fiyatlarda değişim olmaması, fiyat düşüşünün tüketiciye yansımaması ise büyük zeytinyağı şirketlerinin fiyatlarını düşüşe rağmen sabitlemesinden kaynaklı olduğu bildiriliyor.

Önümüzdeki günlerde ise marketlerle raf kirası konusunda anlaşılır ise zeytinyağları yarı fiyatına satılacak. Türkiye’nin lider birkaç marketi ile ise devam edilen görüşmeler olumlu yönde ilerliyor.
Önümüzdeki haftalarda zeytinyağı litre fiyatının 7 ila 7,50 arasında olması düşünülüyor.
İhracatta ise zeytinyağı litre fiyatı 6 TL olarak görülüyor.

İspanya’daki zeytin satışındaki bu fiyat düşüşü, üretimin ise fazla olması nedeni ile en çok kırsal kesimi etkileyecektir. Kriz mücadelesinde bulunan ülke ekonomisi için ise bu durum var olan karmaşık durumu daha da karmaşıklaştıracak.
Ekonomik kriz yanında zeytinyağında görülen bu gerileme İspanya ve diğer zeytin üretimindeki ülkelerde istihdam sorununu da tetikleyecek.
Yunanistan’da ise 2012 zeytinyağı tüketimi, 1995 yılındaki oranlarla eşdeğer olarak kaydedildi.
Akdeniz ülkelerinde yaşanan bu zeytinyağı ve zeytin tüketimi krizine Çin’den gelen talepler ile kısmen bir dengeleme yaşandı. Ancak düşüşler hızla devam edecek.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*