Yüzde 16 Zamma Cevap

2012 yılı içerisinde sendikaların memurlar için %16 zam teklifine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten cevap kısa sürede geldi. Çelik sert ifade kullanarak “Afaki değil gerçekçi talepler bekliyoruz” cümlesi ile teklifi yanıtladı

30 nisan sendikalar ve Hükümet arasında yapılacak olan kilit noktası olarak görülen toplu sözleşme tarihi memurlar açısından da merak ile beklenen tarih niteliği taşıyor.Memur- sen zam talebi 2013 yılı için %13 iken hükümet bu konuda hiçbir yorum ve açıklama yapmamakta kararlı.

Bir medya kuruluşunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik “Ülke olarak Doğumuz ve Batımız savaş ve krizlerle mücadele halinde iken bizden sadece toplumun bir kesimi olan memurların ekonomik olarak memnun edilmesi beklenemez “ şeklinde bir açıklama yaptı.

Bakan çelik %16 lık isteği gerçeklilik bakımından değerlendireceklerini ve memur ile enflasyonun karşı karşıya getirilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacağı yönünde açıklamalarına devam etti.
Bakan Çelik gazetecilerin net oranı belirtilmesine ilişkin sorulara ise oran bakımından bir cevap vermezken zamlı maaşların Mayıs ayında memur maaşlarına yansıtalacağını açıkladı.

Görüşmelerin sonunda ise Bakan Faruk Çelik toplu sözleşme tarihinin 29 Mayıs’ta sona ereceğini ve ödemelerin Haziran ayına yansıması gibi durumlar beklenebileceğini belirterek açıklamalarını sonlandırdı.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*