Yurtdışında İş Kurmak İş Fikri

Yurtdışında İş Fikri Destekleri

Yurtdışı mağaza açmayı planlayan yatırımcılara devlet pek çok alanda imkan sağlıyor. Bu imkanların başını ise, reklam, eşantiyon tedarikleri ve web sitesi için tasarım destekleri çekiyor.

Ülkemizde perakende sektöründe bulunan firmaların yurtdışına açtıkları mağaza sayıları oldukça arttı. Rusya, Bulgaristan ve Azerbaycan gibi ülkelerde yatırımlarını devam ettiren perakendeciler kazandıkları tecrübeyle son zamanlarda Avrupa, Amerika ve Afrika ülkeleri gibi konumlara mağazalarını açarak ulaştıkları birey sayısını artırdılar ve zincirlerini genişlettiler. Çeşitli alanlarda kendi markalarını yaratan yatırımcılar, uluslar arası çapta büyümelerini biraz da devlete borçlular. Ekonomi Bakanlığımız bu şirketleri birçok konuda destekliyor.

Ekonomi Bakanlığı’ndan Alınan Destekler

Yatırımcıların yurtdışında açtıkları mağazalara kira, reklam ve tescil giderlerini karşılayan Ekonomi Bakanlığı, kira desteğini sadece showroom, ofis, mağaza veya reyon kiralayan yatırımcılar için sağlıyor. Tabi ki kira tutarının hepsini değil, miktara göre % 50 ila % 80 arasında bir miktarı karşılamaktadır.

Reklam desteği ise her türlü görsel ve yazılı destekleri kapsıyor. Televizyon ve radyolara verilecek reklamlar, billboardlar, sponsorluklar, web sitesi tasarımı, bulunan ülkenin dilinde hazırlanan firma için kataloglar ve internet reklamlarını kapsıyor. Bu destek 4 yıl sürmekte olup her reklam giderinde Bakanlık % 60 ila % 80’lik bir kısmı karşılıyor.

indir

 

Destekler

Firmaların marka tescillerinde ise Bakanlığın karşıladığı miktar % 50. Bu desteklerden yatırımcının yararlanabilmesi için, yatırım yaptığı ülkenin ticaret müşavirliğinin gözetimi ve gerek duyulan belgelerde imzasının bulunması gerekmektedir. Şart koşulan bir diğer konu ise imzalanmış olunan belgelerin ise ihracatçı birliğine gönderilmesidir.

Ekonomi Bakanlığı yatırımcıların öncelik olarak bazı ülkelerde yatırım yapmalarını hedefliyor. Bu ülkeler ise; Almanya, Angola, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Endonezya, Etiyopya, Güney Afrika, Gana, Gürcistan, İngiltere, Kanada ve Katar.

Yapılan araştırmalar ise perakende şirketlerinin bu yıl içerisinde Suudi Arabistan, BAE başta olmak üzere Körfez ülkelerinde yatırım yaptıklarını gösteriyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*