Yeni Tüketici Yasası

Masrafları kalkıyormu ?

Bazı bankaların her 3 ayda bir, bazı bankaların da yıllık aldığı kredi kartı aidatları gelecek yeni yasa ile birlikte kalkacak. ile birlikte kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti ve dosya masrafı gibi ödemelerde artık olmayacak.

Yeni Tüketici yasası ile birlikte Banka müşterilerine büyük kolaylık sağlanıyor. Artık neredeyse bir soygun haline gelen ücretler karşısında vatandaşın şikayetleri işe yaramış gibi duruyor.

Banka masrafları kalkınca bankaların 9 milyar dolar gibi bir zararı oluşacak. Masrafların kalkması güzel fakat bankalar bu açığı kapatmak için binbir türlü yola başvuracaklardır yine. Bunun önüne geçmek için Yeni Tüketici Yasasında maddeler olacakmı ona bakmak lazım.

Bir önceki sıkılaştırmadan sonra kar oranı düşen bankalar alternatif yöntemlere başvurmuşlardı. Kimisi havale masraflarını artırdı, kimi banka ise borcumuzu bildirmek için attığı bilgi mesajlarından ücret almaya başladı. Yine ortak ATM ler yani soygun ATM leri bu zamanda ortaya çıktı. Kartınızı sokmanızla birlikte kartınızdan paralar uçup gidiyordu bu ortak ATM lerde.Bu yasadan sonra bankalar yine türlü türlü yollara başvuracaklar. Çünkü yaşam tarzı olarak bankalara mecbur bireyleriz.

yeni-tüketici-yasası

Yeni Tüketici Yasası Değişiklikleri

Diğer yandan Taslak yasalaşırsa, kredi kullananları sigorta yaptırmaya zorlayan düzenlemeler kalkacak. Tüketici kredisi kullananlar, herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden kredi sözleşmesinden 14 gün içinde vazgeçebilecek. Devre tatil sözleşmelerinden kapıdan ve uzaktan satış işlemlerine kadar birçok alanda da yenilikler gelecek. Bu tür sözleşmelerde de tüketicilere 14 gün içinde vazgeçme hakkı tanınıyor. İndirimli satışlara çekidüzen getiren taslakla, gerçeği yansıtmadığı izlenimi uyandıran ve 12 ay devam eden kampanyalar sınırlandırılıyor. Taslaktaki hükümler yasalaşırsa satıcılar, etikette ‘indirimden önceki fiyat’ olarak gösterilen rakamın geçerliliğini kanıtlayacak.

Yukarıda da dediğimiz gibi bankalara yapılan bu uygulamalar güzel. Ama bankalar şimdiden alternatifleri bulmuşlardır. Bu alternatifleri bankalar devreye sokmadan önlenirse bu sefer yeni tüketici yasası gerçekten çok işe yarar

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*