YENİ İŞ FIRSATLARI


sektörü Türkiye’de hızla büyüyen pazarlardan biri. Özellikle çocuk odaklı başlayan bu sektör artık 7’den 77’ye herkesin ilgi alanına girmiş durumda. Yabancı film, dizi, basketbol gibi alanlarda da artık oldukça söz sahibi olan pazarı önü açık olan ve büyümesi hız kesmeyecek sektörlerden biri. Türkiye’de çocukların tüketim ve ilgi alanlarının oluşturduğu pazar 12 milyar dolar gibi dev bir boyuta ulaşmış durumda. Dünyada 170 milyar dolarlık büyüklüğe sahip sektörün Türkiye’de ise emekleme aşamasında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira Türkiye’de pazarı henüz 100 milyon Euro’luk bir büyüklüğe sahip.
Ancak sektör özellikle çocukların ilgisi ve yarattığı ürün skalasıyla ülkemizde de çok hızlı bir büyüme grafiği yakalamış durumda.

Yeni büyüme alanları
Lisanslı ürünler pazarı çok geniş faaliyet yelpazesine sahip. Oyuncak, sahası lisans sektörünün lokomotifi. Kırtasiye sektörü pek çok ürün grubunu bir araya toplayan, oyuncak dışındaki tek lider. ve sektörleri kırtasiyenin ardından sıralanıyor.
Bu anlamda lisanslı ürünler sektörünün yarattığı iş fırsatları da her geçen gün artıyor. Zira lisansör firmalar, lisansiyerlerine ilgili karakterin sadece görselini kullanma hakkını vermekle kalmayıp, aynı zamanda arkasında durduğu çok güçlü bir pazarlama planıyla destek de sağlıyor.
Her yıl yenilenen tasarım rehberleriyle, firmalara kendi ürün konseptlerini yenileme ve trendleri takip etme şansını tanıyor. Lisanslı karakter, dünya markası olmanın tanınırlık ve gücüyle firmalara her alanda destek sağlıyor. Lisanslı ürünler sektörü içerisinde hala bakir pazar alanları arasında yer alan hediyelik eşya, video ve online oyunların ise lisanslı ürünler sektöründe kısa zamanda büyüme odağı olacağı ifade ediliyor.

Pijamadan su bardağına
Türkiye’de lisanslı ürünler sektörünün en büyük oyuncularından biri olan Gamma Ajans, 17 karakter ile 130 adet lisanslı üretim sözleşmesini yönetiyor. Gamma’nın lisans portföyündeki çizgi karakter ve markalar ise Barbie, Monster High, Hot Wheels, Polly Pocket, Fisher Price, Scrabble, Sünger Bob, Avatar, Dora, Chuggington, Roary The Racing Car, Garfield, Popeye, Betty Boop, Smiley World, Smiley Collection, Woody Woodpecker ve South Park.
Yakın zamanda farklı ürünleri de Türkiye pazarına alacaklarını söyleyen Gamma Ajans Lisans Müdürü Ebru Aksoy, şu bilgileri veriyor:
“Sünger Bob karakterimiz için Sek’den aromalı Süt, Sek’den meyve suları, Saka’dan su, Pasta Villa’dan makarna, Tat Ketçap, Bianchi’den bisiklet, Signal’den diş macunu, Merkez Saat’ten kol saatleri, Kraft’dan Cips, Gürallar’dan cam ürünleri çay mug’ı, su bardağı, Saray’dan Çikolata, Nestle’den Sünger Bob temalı Nesquik kısa zamanda pazara girecek. Barbie karakterimiz için de Mink’e battaniye, Bianchi’ye bisiklet, Merkez Saat’e kol saatleri, Hakan Çanta’ya yeni sezon okul çantaları, Ziylan’a da Barbie spor ayakkabı ve terlik ürettireceğiz. Monster High karakterimiz için pijama, çorap, defter, okul sırt çantaları, nevresim takımı ve dış giyim kostümler ürettiyoruz. Hot Wheels karakterimiz için kol saatleri ve Dora karakterimiz için de cam ürünleri, su bardağı ve çay mug’ı ürettireceğiz.”

Yeni ürünlere girecek
Sektörün en büyük oyuncularından olan The Walt Disney ise Mickey Mouse, Winnie the Pooh, Arabalar, Örümcek Adam, Disney Prenses, Fineas ve Förb, Hannah Montana, Disney Periler ve Oyuncak Hikayesi gibi efsane çizgi filmlerin ve karakterlerin temsilcisi. The Walt Disney Company Türkiye’nin Yunanistan, Kıbrıs Bölge Müdürü Sinan Ceylan da çizgi film karakterlerinin ardından spor lisanslamasının da hızla yükselişe geçtiğini söylüyor. Piyasaya yakın zamanda yeni ürünler sunmaya hazırlandıklarını belirten Ceylan, şöyle devam ediyor:
“Halı, kalem kutu ve bornoz üreten lisanslı firmalarımız da var. Türkiye’de işbirliğinde olduğumuz 100’ün üzerinde lisanslı firmamız ve distribütörümüz vasıtasıyla bu kadar geniş bir ürün gamı taşınmasını sağlıyoruz. Bunun haricinde kalan ürünlerde, eğer fırsat bizim değerlendirmeyi düşüneceğimiz kadar büyük, firmanın da böyle bir potansiyeli var ise o zaman birliktelik gerçekleştirebiliyoruz. Piyasaya yakın zamanda sunacağımız ürünlerimiz var. Hitap etmediğimiz segmentlerde yetişkinlere yönelik ürün önerilerimiz olacak. Bebek portföyümüzde Türkiye’de tanınmayan ancak yurt dışında mevcut olan ürünlerin tedarikini ve dağıtımını sağlayacağız.”

Fırsat alanları
Sanrio markaları (Hello Kitty, My Melody, Kuromi, Keroppi, Chococat, Badtz Maru gibi) Tutti Cuti, Strawberry Shortcake/Cilek Kiz, Marie Claire, NBA, National Geographic, Star Wars, Sony Pictures film promosyon hakları, MGM Studios ve Pembe Panter’in Türkiye temsilcisi Max Lisans da pazarın en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. Max Lisans Genel Müdürü Diana Magarino da hediyelik eşya sektörünün halen Türkiye’de az gelişmiş bir pazar olduğuna dikkat çekiyor. Perakendecilerin hala film veya video oyunlarını piyasaya sürmede fırsatları maksimize edemediğini belirten Magarino’nun görüşleri şöyle:
“Örneğin; yeni lisansiyerimiz, SFC Mimarlık, mobilya pazarında, istisnai bir konsept yarattı ve rekabetçi fiyatlar ile sıra dışı Türk kalitesine sahip bu özgün mobilyalarını Körfez ülkeleri (Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan vs.) pazarına sunma fırsatı kazandı. Video oyunları ve online oyunlar, lisans endüstrisinin gelecek odak noktaları olacak. Bu oyun fırsatları ile birlikte, tüm toplumda, hızlıca büyüyen ve yaygınlaşan Facebook gibi sosyal iletişim ağları diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de lisans programının başarısında büyük bir rol oynayacak. Biz de Hello Kitty için Türkiye’de gıda, kadın giyim ve mücevher alanında üretimine start vereceğiz.”

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*