YATIRIMDA RİSK/GELİR İLİŞKİSİ

yatırılan paranın kaybedilme tehlikesidir. İleride olacakların belirsizliğinden kaynaklanır. Anaparanın geri dönmeme riskinden başka, faiz riski, döviz riski gibi aracının fiyatını ve dolayısıyla getirisini etkileyen riskler de bulunmaktadır.

Genel bir piyasa kuralı olarak bir yatırımın riski ne kadar yüksekse, o yatırım için vaat edilen getiri de o kadar yüksek olacaktır. Yüksek riskli bir yatırımda eğer işler iyi gider de vaat edilen getiri elde edilebilirse ne âlâ. Ancak unutulmaması gereken, yüksek riskli bir yatırımda, beklenen yüksek getiriyi elde edememe, hatta paranızı kaybetme tehlikesi de çok büyüktür.

Yatırılan paranın kaybedilme tehlikesinin düşük olduğu yatırımlardan beklenecek getiri ise nispeten düşük olmaktadır. Buna göre, yatırım yaparken ne kadar riske katlanabileceğinizi çok iyi tartmanız gerekir.

Bütün finansal araçları etkileyen genel faktörlerden kaynaklanan riskten kaçınmak mümkün olmasa da, finansal aracın kendine has özelliklerinden kaynaklanan risklerden farklı araçlardan oluşan bir oluşturmak yoluyla kaçınmak mümkün.

Günümüzde çeşitli matematiksel ve istatistiki teknikler kullanılarak yapılan ve ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiş olan portföy yönetimi, riskin dağıtılması yani çeşitlendirilmesi ilkesinden hareketle, en yüksek getiriyi en düşük risk ile elde etmeyi amaçlamaktadır.

Portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı faaliyetleri düzenlemeleri kapsamında tanımlanmış olup, yetkili aracı kurumlardan bu tür hizmetler ücreti karşılığında talep edilebilmektedir.

Yatırımcı, çeşitli yatırım araçları arasında parasını dağıtarak bir yatırımdan para kaybederse diğerinden para kazanacağını umarak toplam riske karşı kendisini koruyabilir. Buna çeşitlendirme denir. Buradaki temel fikir “bütün yumurtaları aynı sepete koymamak” şeklinde özetlenebilir. Bu yöntemle yatırım araçlarının kendine has riskleri dağıtılarak bir koruma sağlanmış olur, ancak piyasanın genelini etkileyen risklerden bu yöntemle kurtulmak mümkün değildir.

Çeşitlendirme, yatırımınızın piyasadaki düşüşlerden etkilenmeyeceği anlamına gelmemekle beraber, yine de dalgalanmalar karşısında riski dengelemenize yardımcı olacaktır.

Yorumlar

  1. SınavBilgi says:

    Bu ince çizgiyi çok iyi izah etmişsiniz teşekkürler.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*