Ulaşım yatırımları sürüyor

Türkiye’nin, sektöründeki yatırımları devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı verilerinden edinilen bilgiye göre, bakanlığın bütçeden aldığı ödenek ve YİD modeliyle ihale ettiği projeler, 2015 senesine kadar hizmet vermeye başlayacak.

İstanbul’un iki yakasını deniz altından sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği karayoluyla bir araya getirecek Karayolu Tüp Tüneli’nin 2015 senesinde hizmet vermeye başlaması planlanıyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modelli projelerden biri olan Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun 2013’te, İstanbul Boğazı’na üçüncü köprüyü dâhil edecek olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun da 2015 senesinde hizmet vermeye başlaması planlanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı İstanbul’da ve Ankara’da yarım kalan metroların tamamlanması işini de devraldı. Bakanlık, metro işlemlerini de 3 sene içinde tamamlamayı planlıyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesi ile de İstanbul-İzmir ulaşım süresinin 3,5 saate kadar düşürülmesi planlanıyor. Böylece senelik 870 milyon TL tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*