Türkiye’de Petrol Sevinci

TPIC, Adıyaman’da yer alan AR/TPI/4468 numaralı arama ruhsatında yer alan ve sondajına 14 Ağustos’ta başladığı Bozhüyük-5 kuyusunda 26.5 API graviteli buldu.

 

22 Ekim tarihinden bu yana testlerin devam ettiğini belirten yetkililer, yaklaşık olarak 175 varil petrolü test edecek. Testlerin olumlu sonuçlanması durumunda ise; Bözhüyük-5 Kuyusu’da petrol akıtmaya resmen başlayacak.

 

bözhüyük-petrol

 

 

TPIC, aynı ruhsatta 2009 yılından itibaren yürüttüğü arama faaliyetleri kapsamında günlük yaklaşık 650 varil petrol üretiyordu. Bözhüyük-5 ile birlikte bu üretim yaklaşık olarak 900’e yükselecek. Bu demek oluyor ki; Bözhüyük-5 santrali çok ciddi bir santral ve için önemli bir kaynak olacak.

 

Bözhüyük-5 santralinin dışında ülkede 39 ruhsatlı alanda daha araştırma yapıldığını beliren TPIC , Türkiye’nin artık petrol sorunu olmayacağını üstüne basa basa belirtmekte.

 

Bu yılın ocak ayında Bakanlar Kurulu kararı ile sermayesi artırılarak Boru Hatları Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) bağlanan TPIC, Kuzey Irak’ta yabancı petrol devleri ile işbirliği içerisinde petrol arama faaliyetleri ile adından sıkça söz ettirmişti.

 

Gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz, bakalım petrol konusunda yüzümüz gülecek mi…

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*