Tübitak İş Fikirleri Kredisi

Kredisi Kimlere Veriliyor ?

İş fikirlerine hâkim olan TÜBİTAK, yüz bin liraya kadar sizden geri ödeme almadan sermaye hizmeti vereceği söylenmektedir. Bireysel çalışanlara yönelik ve iş girişimcilik için yapılan bu programda, TÜBİTAK’ın 125 iş fikrine yüz bin liraya yakın ödeme almadan sermaye vereceği ön plana çıkmaktadır. Bu yararlı programın sonunda iş fikirlerini yayarak Ar-GE projesine geçiren girişimciler, beş yüz elli bin liraya kadar destekleneceği söylenmektedir. Bu programın amacı, iş fikri olan, düşlerini yerine getiremeyen kişiler için yapılmıştır. TÜBİTAK’ın sizlere sunduğu bu fırsatı kaçırmayarak 2013 girişimcilik adına faydalanabilirsiniz. Bu program ise sabitlenmemiş fikirlere yönelik “1512 Bireysel Girişimcilik Aşamalı Destek Programı” adında verilmektedir.

tubitak_kredisi

TEYDEP yani TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığının kontrolünde yürütülen program, 2012 yılının Haziran ayındaki ilk başvurusunda tam 745 iş fikri almıştır. Bu iş fikirlerinin 451’i ikinci aşamaya geçmek için hak kazandığı gösterilmektedir. Girişimcilik için iş planı hazırlaması gerekenler gerekli eğitimleri almak zorundadır. Eğitim ve rehberlik için destek alan girişimcilerden 360’ı planlarını sunarak ikinci aşamaya geçmek için başvuru talebinde bulunmuşlardır. Başvuruların değerlendirmesinde 360 iş planından 125 tanesi sermaye şirketi kurmuştur. Sermaye şirketi kuranlar ise yüz bin liraya kadar geri ödeme olmadan destek almaya hak kazandırıldı. Girişimcilik 2013 yılında TÜBİTAK’ın sermaye desteğinden yararlananlar ise kendini ön plana çıkarmaktadır. Bu projelerden yararlananların yüzde otuz dördü bilişim teknolojileri alanından oluşmaktadır. Yüzde yirmi ikisi elektrik ve elektronikten, yüzde on yedisi biyoteknoloji, yüzde on biri ulaştırma ve savunma, yüzde onu makine, imalat, enerji ve tekstil, son olarak yüzde altısı ise malzeme, metalürji ve kimya alanındandır.  Bu faydalı program ile destek almaya hak kazananlar şehir olarak farklılık göstermektedir. İş planlarına göre yoğunluk biçiminde başkentimiz, yani Ankara birinci sıradadır. Ankara 44 proje, İstanbul 42 proje, Eskişehir 8 proje, İzmir 5 proje ile sıralanmaktadır. Diğer illerin toplamı ise 26 proje şeklindedir bu illerin arasında Elazığ ve Iğdır da girişimciliğin 2013 yılına aittir. Girişimcilerin cinsiyet ayrımında yüzde on birini bayanlar oluşturmaktadır. Yarısından fazlası ise 30 yaşının altında olarak belirtilmektedir. Girişimcilikte cinsiyet oranlı dışında trafik takip etme, sentetik tohumların ilerletilmesi, kablosuz su altı geliştirme robotu, bomba bulma cihazı, tren kazalarında uyarı sistemi ve DNA kilitlenmesi gibi iş fikirleri de yer almaktadır. Ne iş yapabilirim gibi sorular ile karşı karşıya kalıyorsanız, çözümünü direk bulabilirsiniz. 1512 destek programından yararlanmak isteyen girişimciler, kuracakları iş planlarını 15 Mayıs’a kadar hazırlamaları gerekmektedir. Daha sonradan TÜBİTAK’a başvurularını geçirebilirler. Başvurulardan sonra 1 Temmuz’da iş planının ilerleyişleri öne sürülecektir. TÜBİTAK, belirttiği ücretin bir bölümünü Temmuz ayında yapacağını belirtmektedir. Projenin tam ortasında da ara ödeme gerçekleşecektir. Tüm bunların dışında idari ve teknik, finansal gibi konularda TÜBİTAK girişimcilere yardımcı olacaktır. Ayrıca ikinci aşamada bulunan şirketlerin içeriğine iş rehberi gönderilecektir. Bu destekten tam 12 ay sonra ikinci aşama sonlanacaktır.

Bu tür aşamaları başarı ile sonuçlandıran firmalar, kendi kurguları üzerine yürüyebilirler. Bunların sonucunda ise kendilerine geniş kapsamlı Ar-GE projesi yapmaları da mümkündür. Proje sonunda ise üçüncü aşamaya geçerek 550 bin liraya kadar bütçe almanız sağlanabilir. İstediğiniz takdirde iş planlarınız üzere bu destekten yararlanmanız, sizin için son derece çok faydalı olacaktır. Yararını önceden görmeseniz bile ilerde ulaşacağınız başarıların temelinde bu desteğin olduğunun farkına varacaksınız. Girişimcilik, iş planları ve birçok farklı konu için araştırmalarınızı genişletmeniz mümkündür.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*