Temmuz Ayı Altın Analizi 2012

Merhabalar

Uzun zamandan beri durağan seyreden için çıkış tahminleri yavaş yavaş gelmeye başladı. Altınının temmuz ayının sonlardına doğru verdiği tepkilerden bir altın analizi yazısı okudum ve sizlerele paylaşıyorum

Eğer altın 1585 direncini geçebilirse hem kanalın üst noktası hem de 89 günlük basit hareketli ortalama olan 1611 direnci hedeflenecektir

Dünyanın en büyük ekonomisinde büyümedeki yavaş seyir ve artan işsizlik karşısında ABD Merkez Bankası yetkililerinin sabrı tükeniyor. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, ekonomiyi desteklemek için yeniden harekete geçmeye daha yakın olduğunu yazdı. Gazetenin haberine göre Fed içindeki yeniden parasal genişlemeye gidilip gidilmemesine yönelik tartışmalar direksiyonu, bunun ne zaman ve nasıl yapılacağına kırmaya başladı. Fed’in değerlendirdiği teşvik hamleleri arasında “parasal genişleme” olarak bilinen bankaların elinde tuttuğu tahvillerin alınması  ya da faiz oranları görünümünün genişletilmesi yer alıyor.
Bahsi geçen diğer seçenekler arasında ise Fed’in, bankalara doğrudan merkez bankasından borçlanma imkânı tanıyan ıskonto penceresindeki faizleri aşağı çekilmesi bulunuyor. Fed yetkililerinin müdahale etme konusunda beklemede kalma kararı aldığı Haziran’daki FOMC toplantısından bu yana ABD ekonomisi daha fazla bozulma sinyalleri verdi.

altin

Altın fiyatları ne zaman günlük grafikte yer alan kanalın alt ya da üst noktasını test etse net işlem fırsatları ile yatırımcılara sinyal verir ve bu özellik nedeniyle de kısa vadeli işlemlerde de başarılı bir tablo oluşturmaktadır. Günlük grafiğimizdeki kanalı incelediğimizde kanalın alt noktası olan 1561 ile kanalın üst noktası olan 1611 seviyesi arasında hareketlerini sürdüren Altın fiyatları geçen günlerde kanalın alt noktasını test etti ancak bu destek noktasını kıramayarak yeniden yukarı yönlü atak başlattı. Bu atak ile beraber 1585 seviyesine kadar çıkış gerçekleştiren Altın şuanda 1584 seviyesinde hareketini sürdürmektedir. Genel olarak baktığımızda ise 1569 dolar desteği üzerinde gün içi yükseliş beklentimizin devam ettiği altın da yine günlük grafikteki 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1585 direnci önemlidir. Eğer altın 1585 direncini geçebilirse hem kanalın üst noktası hem de 89 günlük basit hareketli ortalama olan 1611 direnci hedeflenecektir. Bu nedenle de 21 günlük basit hareketli ortalamaya dikkat etmek gerekmektedir.
Pivot 1569 Destek  1569-1561-1554 Direnç  1594-1600-1611

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*