Tarım iş fikirleri

Gelen maillerin bazılarında 3-4 sene sonrası için küçük yatırım yapmak isteyen arkadaşların soruları oluyor. Borsamı altınmı dolarmı euro mu gibi sorular sıkça geliyor. ( Borsada kağıt ismi veremiyorum ) . Bu soruların arasında diğer sık gelen bir soruda çok küçük bir tarım alanında hangi meyve-sebze yetiştirmeliyiz sorusu

Küçük çaplı bahçelerde genelde alan dar olduğu için sebze ve meyve ağacı diken arkadaşların sayısı oldukça fazla. Kimisi ticarete dökmeye çalışırken kimiside kendi evinde yiyor.

Eğerki boş bir arsanız varsa ve hava şartlarıda uygunsa  ceviz ağacı ya da yeşil erik ağacı dikebilirsiniz 3-4 tane. Ya da arsanın büyüklüğüne göre miktarı artırabilirsiniz. Taze cevizin kilosu oldukça pahalı ve Türkiyede pek yetiştiren yok. Meyhanelere ya da pastanelere kolayca satabilirsiniz . Yeşil erik ise ilk çıkmaya başladığı zaman kilosu fahiş fiyatlara ulaşabiliyor. Mersindeki yaylamızda kuş uçmaz kervan yürümez bir yerde küçük bir arsa kaldı yıllar önce. 8 tane ceviz fidanı diktik. Nadiren bakım yaptık . 3 tanesi keçiye yem olurken diğer 5 tanesi büyüdü. Ağustos ekim aylarında taze ceviz çıktığında her sene anlaştığımız pastaneye veriyoruz.  O prada kardeşlerime ek gelir sağlıyor.

Eğer boşta bir arsa arazi ya da evinizin behçesi varsa değerlendirin mutlaka.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*