S&P 500’e borç tavanı darbe vurdu. Boehnerin Planı senatoya takıldı

Temerrüt baskısının artması ve borç tavanı belirsizliğinin sürmesi S&P 500’e darbe vurdu. Son 1 yıldaki sen ensert düşüşünü yaşadı.Geçtiğimiz haftanın tümünü aşağıda geçiren ABD hisseleri, S&P 500 Endeksi’nde de derin kayıplara yol açtı. Standard&Poor’s 500 Endeksi geçtiğimiz hafta 1 yılın en sert düşüşüne işaret etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 3.9 düşüşle 1,292.28 puana geriledi ve 2 Temmuz 2010’dan bu yana en sert haftalık düşüşüne imza attı. 537.92 puan kaybeden Dow Jones Endeksi ise yüzde 4.2 değer kaybederek 12,143.24 puandan işlem gördü. Korku endeksi olarak da bilinene Chicago Borsası Volatitilite Endeksi yüzde 44 artışla 25.25 seviyesine yükseldi ve Mayıs 2010’dan bu yana en büyük sıçramasını kaydetmiş oldu

Öte yandan ABD’de ’ın planı Temsilciler Meclisi’nden geçti; ancak Senato’da reddedildi. Şimdi gözler Demokrat Partili Henry Reid’in planına çevirildi.Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de, ’ın planının Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, planın ABD’de birkaç ay sonra yeni bir borçlanma limiti krizine neden olabilecek unsurları içinde barındırdığını ifade ederek, vaktin daralmasıyla birlikte, liderlerin temerrüde düşmeyi önleyecek bir uzlaşıya varmak için derhal birlikte çalışmaya başlamaları ve bütçe açığının dengeli biçimde azaltılmasının temelini atmaları gerektiğini vurguladı.

Carney, Başkan Obama’nın Senato’daki Demokrat ve Cumhuriyetçileri, Temsilciler Meclisi’ndeki iki partinin de desteğini alabilecek bir üzerinde ortak zemin bulmaya çağırdığını kaydetti.

Dünya ekonomisi için kritik 3 güne girerken belirsizlikler bile piyasaları sarsıyor ve satış baskısı yaratıyor. Başbakan erdoğan bizim ekonomimiz güçlü diyor.Global kriz olursa ne kadar dayanacağımızı önümüzdeki hafta içi görmüş olacağız.Şayet kriz aşılamazsa borsa bir süre düşer. 58000 leri ve 55000 leri test edebilir. Bu aralıklar hisse senedi alımı için iyi olabilir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*