Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması

İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması () çalışması yeniden yapıldı. 2003 yılında yapılmış olan bu araştırma geçtiğimiz yıl tekrarlandı. Yapılan analizler sonucunda yeni sıralama belirlendi.

Araştırmanın verileri çeşitli politikalara yön veriyor. Kamu kurumlarına atanan personel sayılarının belirlenmesinde, çeşitli merkezi bütçe paylarının hesaplanmasında ve belediyelere ayrılan kaynakların oranına karar verilmesinde bu araştırma sonuçları oldukça büyük bir önem taşıyor.

Çeşitli konularda yapılan araştırma teşvik sisteminin belirlenmesinde de büyük rol oynuyor. için eğitim, istihdam, mali kapasite, yaşam kalitesi, demografi, rekabetçi ve yenilikçi kapasite gibi alt kategorilerde değerlendirmeler yapıldı. Toplamda 61 ayrı değerlendirme sonucunda araştırma verileri elde edildi.

sıralamasında ilk üç şehir İstanbul – Ankara ve İzmir. Ardından Kocaeli, Antalya ve Bursa geliyor.  Listenin son sıralarında ise doğu illeri yer alıyor. Van, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari ve Muş en son sıradaki şehirlerden.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*