Sigaraya uyarısız ceza geliyor

 

Şu anda geçerli olan 4207 sayılı yasanın 5. Maddesindeki hükme göre tütün ve tütün mamüllerinin kullanılmasının yasak olduğu alanlarda, tütün ve tütün maddelerini kullanan kişiler mekanın yetkilisi tarafından uyarılıyor. Kişi eğer uyarıyı dikkate almaz ve kullanmaya devam ederse mekanı terk etmesi talep ediliyor. Eğer tütün ve tütün maddelerini kullanan kişi mekandan ayrılmayı reddederse bu durumda zabıta tarafından mekandan uzaklaştırılıyor. Bu yasağa uymayan kişiler ve mekan sahipleri uyarıları dikkate almadıklarında ceza uygulanıyor.

Sigara yasağıyla ilgili bu madde kaldırılacak ve getirilecek olan yeni düzenlemelerle direk olaran tütün ve tütün maddesi kullanan kişilere ceza kesilebilecek.

Yeni düzenleme uyarı yapılmasını kaldıracak. Eğer sigara içilmesi yasak olan mekanlarda sigara içen bir kişi varsa direk olarak o kişi ve mekan sahibi kanunun ilgili maddeleri uyarınca cezaya tabi tutulacak.

Yasak çıktığı ilk dönemlerde yasaya uygun hareket eden tiryakiler, üzerinden zaman geçtikçe bu yasağa uyum sağlamamaya başladı.

Şimdiye kadar kesilen cezaların Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verileri ise şu şekilde;

2008                 50.310 TL

2009                354.389 TL

2010                581.295 TL

2011                334.000 TL

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*