Sigara ve İçkiye Yeni Zam Geliyor

Geçen yıl ve alkole gelen yüksek zamlar 2013 yılında da devam ediyor. Her sene belirli oranlarda artacak ve yapılacak olan bu zamlar doğrutulsunda ve alkollü içkilere yeni zamlar gelecek. Maktu, Ötv ve Üfe’ye bağlı olarak yapılacak olan zamlar doğrultusunda 2013 yılında sigaraya ve alkole yüzde 2,46 oranında bir yapılacak. Bugünden itibaren geçerli olacak olan yüzde 2,46 oranındaki ile birlikte bu duruma halkın nasıl bir tepki vereceği ise merak konusu. Sürekli olarak yapılan zamlar ile birlikte zor duruma düşenler yine isyan etmeye hazırlanıyor.

Sigara ve içkiye yapılan zam her zaman insanları rahatsız eder iken sigara ve alkole gelen zamların detayları da belli oldu. Bugünden itibaren 2 litreyi geçmeyen şişelerdeki rakıdan alınan ÖTV 79 TL’den 81 TL’ye, şaraptan alınan ÖTV 3,53 TL’den 3,61 TL’ye, biradan alınan ÖTV 0,63 kuruştan 0,64 kuruşa yükseldi. derecesi hacim itibariyle yüzde 22’den fazla olanlar içinse artış 104,87 TL’den 107,44 TL fiyatlara sahip olacak.

Alkole gelen zamlar bu şekilde olur iken sigaraya da gelecek zam belli. Sigaraların markasına ve fiyatına bağlı olarak 1 lira ile 1,75 lira arasında bir rakama sahip olacak. Fiyatların artması ile birlikte marketlerin sigara stoklamasını da kınayan milyonlarca kişi buna çözüm bulunmasını istiyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*