Rogers’tan yatırımcılara tavsiyeler

Ünlü yatırımcı , Türkiye’nin önemli bir açığı olduğunu söyledi. Bu açığın halledilmesi durumunda Türkiye’de yatırıma yönelebileceğini belirten ünlü yatırımcı, Türkiye’yi şu anda yalnızca takip ettiğini ve birçok ülkede ve Türkiye’de yatırımı olmadığını ifade etti.

Rogers, yaptığı yatırımların emtia  ve para üstüne olduğunu, hisse senedi bulunmadığını fakat Türkiye’ye bakılığında mevcut durumda ticaret dengesinin sorunlu olduğunu ve ciddi bir açık bulunduğunu söyledi. Bu tür bir cari açığın sonucunda para birimiyle veya borsayla ilgili problem çıkmasının muhtemel olduğunu belirten Rogers, daha önce Türkiye’de yatırım yaptığını ancak şimdi takipte olduğunu sözlerine ekledi.

Ünlü yatırımcı, Türkiyeli yatırımcılara paralarını emtiaya yatırmalarını önerdi. Global ekonominin her durumunda emtia fiyatlarının sürekli artış kaydedeceğini belirten Rogers, paranın Asya’da olduğunu öne sürerek Batı’nın çokça borcu bulunduğunu ifade etti.

Yatırımcılara geri çekilme durumları için altın alımını öneren Rogers, düşüncelerini “Küresel ekonomi iyi giderse emtia fiyatları artıyor. İşler kötü giderse merkez bankaları para basıyor, yine emtiaların fiyatları artıyor. Emtialar para kazanmanın en güvenli yolu. Altın en yüksek seviyelerinden yüzde 14 aşağıda geri çekilmelerde alım öneriyorum. Bakır ise en yüksek seviyesinden yüzde 40 aşağıda alım için çok iyi fırsat. Ben Türkiye’den Türk altını alıp döneceğim” şeklinde ifade etti.

Avro yatırımı da bulunduğunu söyleyen Rogers, yatırımcılara Hong Kong dolarını, Çin yuanını ve İsviçre frangını takip etmelerini önerdi.

Amerikan tahvillerinde balonlar ortaya çıktığını söyleyen finans uzmanı, en borçlu ülkenin ABD olduğunu, bunun ABD ve diğer dünya ülkeleri için ilerde sorun teşkil edebileceğini ve ABD’de hisse senedi alımını önermediğini sözlerine ekledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*