Renault’un Fluence model Elektrikli Otomobili Hazır!

Özel olarak Renault tarafından hazırlanan elektrikli otomobilin,Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar tarafından hazır olduğu söylendi.

Nisan ayı sonundan itibaren bireysel ve kurumsal filo müşterilerine teslim edilmeye başlanacağını söyleyerek, “Elektrik motorlu araçların altyapı çalışmaları Türkiye’de geç gelişiyor. Neticede bu otomobili kullananların da, kullandıran kentlerinde alt yapıya önem vermeye başlaması lazım” dedi.

Ocak ve Şubat aylarında nde geçen yılın ayına göre %30’luk bir daralma olduğu,bu daralmanın gayet normal olduğu belirtildi.

Aybar,geçen sene Türkiyedeki otomotiv pazarının yukarıya doğru kuvvetli bir ivme kazandığını anımsatarak,bu yıl ise yılın başında toplam pazar tahmini olan 750-760 binlik adetler seviyesinde gittiğini ifade etti.

İbrahim Aybar, elektrik motorlu araçların altyapı çalışmalarının Türkiye’de geç geliştiğini ifade ederek, şunları söyledi:

”Şu anda biz 40 bayimizin teşkilatını bu altyapı ile donatmış vaziyetteyiz. Ama bizim 40 bayimizle bu iş olmaz. Neticede bu otomobili kullananların da, kullandıran kentlerin de alt yapıya önem vermeye başlaması lazım. Bugün dünyada bir çok örnek görüyoruz, özellikle Avrupa’da bakıyorsunuz satılan araç sayısından çok daha fazla kurulan şarj istasyonları var. Burada böylesine hazırlıklar yoğun bir şekilde devam ederken, mesafe alırken biz ne yapıyoruz? Biz arabaları önce görelim diyoruz. Arabaları görmek bu iş için ilk adım değil.

İlk adım şarj istasyonlarını kurmak. Bunlar da büyük yatırım falan değil. Neticede eve takılacak akıllı bir kutu, düzgün, regüler, güvenilir elektrik akımını çekmeyi garanti altına alabilmek için bu kutuları takmak. Şehirlerde park yerlerine bu kutuların biraz daha farklı ünitelerini dikmek. Bunlar 2 bin 500-3 bin avroluk rakamlarla olabiliyor. Yani bu rakamlar çok çok büyük değil. Rahatlıkla bu finansmanı sağlayabilecek bir çok modelde var. yani bizler otomobillere 50-60 bin lira verirken çeşitli finansal çözümler üretebiliyoruz. böylesine küçük aygıtlar çok rahatlıkla finanse edilir ve takılır. Bütün mesele artık geleceği görmek”

Yorumlar

  1. EvkaBilisim says:

    Renault markası başarılarıyla her zaman takdir edilmiş.Elektrikli araba yapmalarına da pek şaşırmadım 🙂

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*