PİYASALAR

ABD vadelileri hızlanan enflasyonun borçlanma maliyetlerini yükselteceği yönünde endişelerin doğmasına neden oldu. Cisco Systems Inc.’nin kar marjının analistlerin tahminlerinden daha düşük olması düşürücü etki yaptı. Dünyanın en büyük network ekipman sağlayıcısı Cisco’nun hisseleri, şirketin ürün geliştirmek için daha fazla para harcamasından dolayı düşük kar marjı açıklaması sonrası yüzde 8.7 düştü. Pepsico Inc., tüm yıl için kar büyümesinin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 2 değer kaybetti. Activision Blizzard Inc. hisseleri, şirketin “Guitar Hero” adlı bilgisayar ürününü yapan birimi dağıtması sonrası yüzde 8 düştü.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeksi, yüzde 0.4 düşerek 1,316.04 puana geriledi. endeksi ise 46.02 puan ya da yüzde 0.4 düşüşle 12,193.87 puana indi.

, küresel piyasalarındaki düşüşün dünyanın temel rezerv parası olan dolara yönelik güvenli liman alımlarını getirmesi sonucu, önemli para birimleri karşısında yükseldi.

, ABD’de haftalık işsizlik başvurularının beklenenden daha fazla düşmesinin ardından, dolar karşısında son dört günde ilk kez düştü. Yatırımcılar, Bundesbank Başkanı Axel Weber’in , Jean-Claude Trichet sonrası Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı için yarıştan çekilmesinin, enflasyonu dizginlemek için faizlerin artırılması hareketini geciktireceği spekülasyonunu yapıyorlar.

İçeride de dış piyasaların etkisi ve gelecek hafta para politikası kurlunun kararındaki belirsizlik ile derileme yaşandı. işlem gören hisse senetleri günlük bazda ortalama yüzde 1,75 oranında değer yitirdi.

İMKB 100 Endeksi, ikinci seansta 473,35 puan düşerek 64.421,53 puandan kapandı. Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 0,73 oranında düşüş gösterdi. İlk seanstaki 674,73 puanlık düşüş dikkate alındığında, endeksi günün tamamında 1.148,08 puan geriledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*