PİYASA

Global ekonomik büyümeye, özellikle de Çin’in talebine yönelik korkular nedeniyle emtiaların parıltılarını kaybettiklerini belirten stratejistleri, yatırımcılara büyük sermayeleri şirketlerine yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorlar. Stratejistler, sadece defansifhisselere değil, güçlü ve istikrarlı kar büyümesine sahip şirketlerede yatırım yapılmasını öngeriyorlar.

Merrill Lynch global stratejisti Michael Hartnettyazdığı raporda, performansını etkileyen 3 faktör, yatırımcı konumlanması, para politikası ve şirket karlarının, iki yıl önceye göre daha az olmakla birlikte yerinde olduğunu belirterek, “Hisse senetlerine yatırım için daha iyi bir giriş noktası bekleyebiliriz,ancak hisse senetlerinde konjonktürel boğa piyasasının sona erdiğineinanmıyoruz ve hisse senetlerinde yaz dönemi zayıflığını alım için kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Hartnett, ABD ve gelişmekte olan piyasa hisselerini Avrupa ve Japonya hisse senetlerine tercih ettiğini de vurguladı.

Goldman Sachs Asset Management Başkanı Jim O’Neil ise yayınladığıraporda, “ piyasalarında geçen hafta olanlan şaşırtıcı değildi vekısa vadede daha fazla zayıflama şaşırtıcı olmaz” ifadelerine yer verdi.

GELİŞMEKTE OLAN EKONOMİLERİN BÜYÜMELERİNDE YAVAŞLAMA
ABD’de Business Council üyeleri arasında yapılan son ankete göre, ABD’de CEO’ları gerek yurtiçi gerekse gelişmekte olan piyasaların büyümesi için görünümün zayıfladığını, buna karşın enflasyon beklentilerinin arttığını ifade ettiler.

Ankete göre, CEO’lar özellikle orta vade için global ekonomiye yönelik iyimserliklerini sürdürürlerken, Şubat ayından bu yana ivmenin yavaşladığını da ortaya koydular.      CEO’lar, kısa vadeli karlar ve istihdam konusunda ise yukarı yönlübeklenti içinde olmaya devam ediyorlar.

Ankete katılan 100’ün üzerinde CEO’dan biri olan KKR CEO’su ve Başkan Yardımcısı Henry Kravis yaptığı açıklamada, “Son araştırmadan bu yana gelişmekte olan için beklentiler kayda değer şekilde zayıfladı. Katılımcıların neredeyse yüzde 70’i cari ortam enflasyonist olarak gördüklerini, ancak kendi fiyatlama güçlerinin hafif olmaya devam ettiğini ifade ettiler.

Ankete katılanların dörtte üçü FED’in yıl sonuna kadar faiz artıracağı beklentisini de dile getirdiler.

Gelişmekte olan piyasalar için daha ihtiyatlı bir tavır takınan CEO’lar arasında Çin, Hindistan ve Brezilya’da iş şartlarının iyileşmesini bekleyenlerin sayısında düşüş oldu. Avrupa’nın görünümündekötüleşme bekleyenlerin oranı da küçük bir değişiklik gösterdi.

İş dünyası liderleri ABD Doları’nın orta vadeli görünümü konusunda ise bölündüler, ancak ’ın Yuan, Hindistan Rupi’si ve Brezilya Real’i karşısında gelecek 12 ayda değer kaybetmeye devam etmesini, Avro ve Yen karşısında ise güçlenmesini bekliyorlar.

CEO’ların yüzde 30’dan falası gelecek 12 ayda karlarda büyüme beklediklerini de ifade ettiler. Şubat ayında yapılan ankette bu oran yüzde 17 olmuştu. Katılımcıların üçte ikisi gelecek yıl istihdamı artıracaklarını ve işlerinin genişletecelerini belirtirlerken, yüzde 56gelecek 3-5 yılda ABD’deki faaliyetlerini genişleyeceğini, yüzde 81 iseABD dışında büyümeyi beklediklerini ifade ettiler.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*