Petrol fiyatlarında gerileme

Petrol fiyatları, global ekonomide duraklamanın, akaryakıt talebinde düşüş yaşanacağı korkusuyla, iki haftanın zirvesinden geriledi.

Altın kontratlarında %2,7 düşüş yaşandı. Dün Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Fed’in açıklamasının ardından imalat sanayi endeksinde beklenmeyen düşüş yaşanmıştı.

National Australia Bank Ltd.’nin Melbourne ofisinden ekonomist Ben Westmore, ABD ekonomisinin senenin bu döneminde beklenenin daha aşağısında seyrettiğini, Avrupa’daki göstergelerin de zayıf olduğunu, iki bölge ekonomisinin de kendine gelmesinin zaman alacağını söyledi. Westmore, teşviklerin ardından yine durgunluk yaşanabileceğini belirtti.

Eylül vadeli kontratı, 65 Sent kadar geriledi ve başına 87,23 dolara düştü. Ardından Sydney saati ile 14.48’de 87,40 dolara yükseldi. Kontrat dün %2,9 arttı ve 87,88 değerine çıkarak 3 Ağustos’tan beri en yüksek seviyesine yükselmişti.

Fiyatlar son 1 yılda %16 artış gösterdi.

Eylül vadeli Brent türü petrolün varil fiyatı 49 sent ya da %0,5 azalarak 198,42 dolar seviyesine düştü. Avrupa gösterge kontratı Brent ile ABD’de gösterge kontratı Nymex arasındaki fiyat farkı 10 Ağustos’ta 23,79 dolar ile kırdı ve ardından 21,06 dolar seviyesine düştü

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*