Petrol fiyatları ne olacak 2011

Uluslar arası piyasalarda ham petrol fiyatlarının azalmasıyla birlikte motorin ile benzinde indirim umutları, kurun yükselmesiyle birlikte suya düşmüş gibi görünüyor.

fiyatlarının azalmasıyla birlikte benzin ve motorinde 10 kuruşluk bir indirim gündeme gelmişti ancak kur fiyatları da yükseliş gösterdi. sektöründeki uzmanlar, kurun yükselmesine rağmen kurun düzeyinde değişme olmaması ve fiyatlarının azalmaya devam etmesiyle birlikte kısa süre içinde akaryakıtta indirim olabileceğini belirtiyorlar.

Kuzey Afrika’da yaşanılanların ardından petrolün varil fiyatı 120 dolara kadar yükselmişti. Uluslar arası ekonomik konjonktürün etkisiyle petrolün varil fiyatında düşüş yaşanmaya başladı ve bu düşüş devam ediyor.

Petrol sektöründeki uzmanlar, benzine yapılan en son zammın 22 Temmuz’da yapıldığını, 22 Temmuz’da bu yana benzinin ton fiyatının 1088 dolardan 1011 dolar seviyesine kadar indiğini belirttiler. Uzmanlar, son zammın yapıldığı gün dolar kurunun 1,67 TL seviyesinde bulunduğunu, bugün 1,74 TL seviyesine çıktığını söylediler. Uzmanlara göre kur bugün 1,67 TL olsaydı, benzinin litresinde 9 ila 10 kuruş arasında bir indirim yaşanacaktı.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*