Petrol 31 Mayıs’tan sonra en yükseğini gördü

ham petrol stoğunda gözlenen azalması, Avrupa’daki borç krizine üstünlük sağladı ve petrol son 5 ayın en tepesine yükseldi.

ABD’de ham petrol stoğunun azaldığına ilişkin rakamlar, Avrupa’nın borç probleminin akaryakıt talebini düşüreceğine ilişkin endişeleri sona erdirdi ve petrol New York’ta son 5 ayın zirvesine işaret ediyor.

Petrol vadelileri önceki %1 oranındaki gerilemenin yönünü pozitife çevirdi ve %0,8 oranında yükseldi. ABD Enerji Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ABD’deki iki haftadır azalıyor. İspanyol ve İtalyan tahvil faizlerindeki artış, Avrupa’nın borç probleminden sıyrılma planlarında galip gelemeyeceği endişelerini arttırıyor.

Commodity Broking Services Pty yöneticisi Jonathan Barratt, piyasadaki dalgalanmanın 100 dolar seviyesinde bir süre daha devam edeceğini ve piyasadaki dalgalanmaların sebebinin Avrupa’nın borç krizini çözemeyeceğine dair endişeler olduğunu söyledi.

elektronik işlemlerde Aralık teslim kontratlı ham petrol 78 sent artarak 31 Mayıs’tan bu yana en yüksek gün içi seviyesine yani 103,37 dolara çıktı. Petrolün kontratı ’da yerek saatle 16.19 itibariyle 103,06 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı dün  3,22 dolarlık artışla 102,59 dolara yükselmişti. Geçen sene %15 artan petrol fiyatları, bu sene %13 oranında değer kazandı.

Londra’daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası’ndaki Ocak teslim Brent tipi petrolün varili 9 sent gerileyerek 111,79 dolara düştü.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*