Pazarlamada sosyal medyanın önemi

, için oldukça etkili bir mekan. Maliyet/performans ilişkisi karşılaştırıldığı vakit, sosyal medyanın önceki yöntemlere nazaran oldukça önemli olanakları var.

Son senelerde şirketler sosyal medya ve dijital pazarlamaya harcadıkları rakamı arttırdılar. Voltier Digital’in verilerine göre B2C şirketlerinden %67 si , %57si kurumsal blogları ve %42 si de aracılığıyla yeni müşteriler edinmişler.

Argyle Social’ın 250.000 paylaşımı ve 5 milyon tıklamayı baz alan araştırmasına göre, B2B ve B2C şirketlerinin sosyal pazarlama faaliyetleri hafta sonlarında %75 oranında düşüyor. Paylaşımların en fazla olduğu iki gün ise Pazartesi ve Salı günleri. B2B şirketlerinin genelde sabah 9-10 saatleri arasında aktif olduğu ve B2C firmalarının ise 11-12 saatleri arasında aktif olduğu gözlenmiş.

B2B şirketleri için hafta içleri Twitter ile paylaşımlar yapmak, hafta sonuna göre %14 daha etkili oluyor. B2C şirketleri ise Twitter paylaşımları hafta sonu, hafta içine göre etkileşim %8 artıyor ancak Facebook paylaşımları hafta sonu %32 daha etkili oluyor.

B2B şirketlerinin Facebook’ta etkileşimde bulunmak için hafta içi en uygun gün Cuma ve en uygun saatler mesai saatleri. Twitter’da  mesai saatleri içinde etkileşimde bulunmak mühim ancak günler arasında net bir ayrım yapmak mümkün değil. Pazartesi ve Salı’nın biraz daha önce olduğu gözleniyor.

B2C şirketleri içinse Pazar günü, Cumartesi’ye göre Facebook’taki paylaşımlar %30 daha fazla etkili oluyor. Paylaşımların akşam saatlerinde yapılması gerektiği de önem taşıyor. B2C şirketlerinin Twitter paylaşımlarında Pazar günleri önde ve paylaşımların sabah 9-akşam 7 saatleri arasında yapılması gerekiyor.

Trackbacks

  1. […] Pazarlamada sosyal medyanın önemi « Previous Image […]

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*