Parasal Genişleme 2012

Parasal Genişleme 2012

in parasal genişleme yapacağına dair söylentiler oldukça artmıştı son zamanlarda. Fed yaptığı en son toplantıda parasal genişleme sinyali vermedi. Toplantının eylül ayında yapılması bekleniyor. Olası bir açıklaması altının fiyatlarını oldukça yükseltecektir .

Fed Başkanı Bernanke büyük ihtimalle bu hafta geniş çaplı varlık alımının 3. raundunu (QE3) duyurmaktan vazgeçecek. Bloomberg News anketine katılan ekonomistlerin tahmin ortalamalarına göre, Bernanke, 600 milyar dolarlık devlet tahvili alımı planını açıklamak için Eylül ayına kadar bekleyecek.

QE3-2012

Parasal Genişleme 2012 yılında olacakmı ?

Ekonomistlerin yüzde 88’i bugün Washington’da başlayacak ve iki gün sürecek toplantıda, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yeni alımlara başlamaktan kaçınacağını söyledi. Temmuz 25-27 arasında yapılan ankete katılan 58 ekonomistin yüzde 48’i, FOMC’nin satın alımı Eylül 12-13 toplantısında duyuracağını öngördü.
Bernanke bu ay ABD Kongresi’ne yaptığı konuşmada istihdam sektörünün, yüzde 8’in üzerinde takılı kalan işsizlik seviyesini düşürmede “sürdürülebilir ilerleme” göstermemesi durumunda FOMC’nin daha fazla önlem alabileceğini söylemişti. Barclays Plc’nin kıdemli ABD ekonomisti Michael Gapen, FOMC’nin borçlanma maliyetini düşürme, büyümeyi hızlandırma ve işsizliği düşürme amacıyla varlık alımına başlamadan önce istihdam sektörüyle ilgili daha çok veri görmek istediğini söyledi.
Gapen, politika yapıcıların hemen bir şey yapmak zorunda olmadığını, çünkü ikinci çeyrekte gerçekleşen yüzde 1.5’lik büyümeyle ekonominin havanda su dövdüğünü söyledi. Gapen, “Fed’e şimdilik yerinde oturma kabiliyetini veren finansal piyasa koşullarının çok fazla zayıflamamış olmasıdır” dedi.
Bu hafta varlık alımını artırmadan ziyade, Fed’in şimdiki hedefi olan politika faizini 2014 yılı sonuna kadar sıfıra yakın tutmayı, bu yılın ötesine genişletmesi daha yakın bir ihtimal. Ekonomistlerin yüzde 26’sı merkez bankasının bu tarihi daha ileri alacağını beklerken, yüzde 74’ü ileriye dönük yol tarifini değiştirmeyeceğini belirtti

Yarınki Avrupa Merkez bankası toplantısı oldukça önem kazandı. Avrupa merkez bankasından çıkacak karara göre Fed den yeni açıklamalar gelecek.QE3 için gözler bir yarınki toplantıda olacak yine

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*