Otopark Ücreti Kalkıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara ve İstanbul Büyükşehir belediyelerinin, cadde ve sokakları otoparkolarak kullanmasının, hukuka aykırı olduğunu tescil ettiklerini belirterek, vatandaşların bundan sonra ücretödememesi gerektiğini söyledi.

Tanal, sokak ve cadde üzerlerinde eden araçlardan alınan ücretlerine ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu İSPARK’ın cadde ve sokakları olarak kullandığına dair iptal davası açtığını anımsatan Tanal, İstanbul İdare Mahkemesi’nin, İstanbul’da oturmadığı ve milletvekili olması nedeniyle davayı reddettiğini anlattı. Tanal, milletvekili seçilmesinin, ikametgâhının İstanbul’da olmadığı anlamına gelmeyeceğini ifade ederek, ikametgâh belgesini mahkemeye ilettiğini, Danıştay’a temyiz ettiğini kaydetti. Tanal, Danıştay’ın, ikametgâh ibraz etmesiyle, mahkemenin kararını bozduğunu vurgulayarak, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin cadde ve sokakları amaç dışı kullandığını söyledi.

is-park-oto-park

 
Tescil ettik
Tanal, büyükşehir belediyesinin  bulunduğu sınırlar içinde ilçe belediyelerinin, topladığı paraları büyükşehir belediyesi hesabına yatırdığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyükşehir belediye başkanlıkları, Otopark Yönetmeliği uyarınca, her ilçe belediyesinin hesabına, faizli olarak hesap açtırması, halkın yararlanacağı ücretsiz bölge otopark yapılması lazım. Ancak büyükşehir belediyelerinin hiçbirinin, topladıkları bu paraları, otopark amacıyla kullanmadığı, çarçur ettiği, amaç dışı kullandığı, vatandaşlara ücretsiz yararlanacağı bölge otoparkı yapmadığı anlaşılmaktadır. Bölge otoparkları yapmayınca yol amaçlı tahsis edilen yollar, caddeler daraltılarak otopark olarak kullanılmaya başlandı. Vatandaş, oralara park edecek ama ücretini ödemeyecek. Bu işlem, bu uygulamanın hukuka aykırı olduğunun mahkeme kararıyla tescilidir. Mahkeme kararları anayasa uyarınca tüm idareleri bağlar. Bu idare kararlarını yerine getirmeyen belediyeler suç işlemiş olur. Vatandaşın tazminat davası açma hakkı var.

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin, cadde ve sokakları otopark olarak kullanmasının hukuka aykırı olduğunu tescil ettik. Belediyeleri, bakanları, idareyi, kamu görevlilerini hukuka uygun hareket etmeye ve mahkeme kararına uymaya davet ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*