Ortak Bono tartışması

Almanya’da hükümet, Euro Bölgesi’nin ekonomik yavaşlamadan kurtulması için ortak bono çıkarılma mevzusunu tartışıyor.

Alman hükümeti, Euro ülkelerinin satışı yapmalarının karşısında dururken, Almanya Partisi Eş başkanı , ortak bono satışı kararını desteklediğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kendi partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin bir seçim mitinginde, ortak bono kararlarına karşı olduğunu ve Euro Bölgesi’ndeki ülkelerin ortak bono satışı yapması durumunda ekonomik durumun iyice kötüleşeceğini söyledi. Almanya Başbakanı, ortak bonoların satışa çıkarılması durumunda Almanya’nın orta halli bir Avrupa ülkesi haline geleceğini savundu.

Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler de yaptığı açıklamada ortak devlet bono çıkarılmasını kesinlikle kabul etmeyeceğini ve ortak bono kararı alınması durumunda Almanya ekonomisinin zayıflayacağını ifade ederek Merkel’le aynı safta yer aldı.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, hükümetin ortak bono hakkındaki görüşlerinin karşısında yer aldı. Özdemir yaptığı açıklamada, ortak bono satışı kararı alınması durumunda Almanya’nın ekonomik yükünün artacağını ancak aksi durumda da Euro’nun tümden değer kaybedeceğini bu sebeple devletlerin ortak bono çıkarma kararının daha iyi bir karar olduğunu söyledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*