Nakit Avans Çekimine Dikkat !!

nakit avansSon yıllarda kredilerinde yaşanan sıkıntısı ile iptal edilen kartların sayısı arttı. Bunun neticesinde bankalar da çekimlerin tıkanmaması için uygulaması başlattılar. Bankalar müşterilerine ile ödeyebilecekleri nakit avansları dağıtmaya başladı. Nakit sıkıntısı olan ve kartı mağduru olan birçok insan için de bu sistem tam bir kurtarıcı oldu.
Ancak nakit avans alıp daha sonra bu miktarla yetinmeyip, avans limitlerini artıran banka müşterileri, gelir ile gider oranlarını tam olarak hesaplayamadıklarından yine batağından kurtulamadı.
Kredi kartlarının ödemesi ile ilgili ise Eylül ayında yapılan düzenleme içeri şu şekilde belirlenmişti;

limiti 5.000 lira üzerinde olan banka müşterileri;  6 ayda bir asgari ödemeleri  % 2 artarak %40’a eşitleyecek ve yeni kredi kartı alanlar da asgari ödemeleri % 40’tan başlatacaktı.
Genel olarak belirlenen asgari tutarlar ise şöyle sıralanmıştı;
Limiti 5.000 olan kredi kartına ilk yıl %20, ikinci yıl %22
Limiti 5-15.000 arasında olan kredi kartına; ilk 6ay 20, ikinci 6 ayda ise % 22
limiti 15.000 olan kredi kartında % 25
limiti 15-20.000 olan kredi kartında % 30
limiti 20.000 ve üzerinde olan kredi kartında % 40

* yeni alınan kredi kartı için ise başlangıç tarihinden sonra, bir yıllık süreç içinde asgari ücret ödemeleri %40 dan aşağıya indirilmeyecek.
Geçmiş dönemlerde kredi kartı limitlerinin tlf. Bankacılığı ile artırılabilmesi durumu ise tarih oldu. Birçok kullanıcının kredi kartı limit artırımına kapandı. Nakit çekimler ise iptal edildi. Artık dilekçe ile kredi kartı limiti artış talebinde bulunulacak ve şartların uygun görülmesi halince artış uygulanacak.

Banka müşterileri ise “Yasa gereği kredi kartınızın nakit çekim ve limit artışına kapanmaması için ATM’lerimizden taksitli nakit avans çekip, dönem borcunuzu ödeyebilirsiniz” şeklindeki SMS bilgilendirmesi ile nakit avans uygulamasına teşvikte bulundular. Şubelerde ise banka müşterileri İhtiyaç kredisi kullanımına teşvik edildi.

Bu uygulama nakit sıkıntısı yaşayan müşteriler için büyük bir kolaylık olmakla birlikte, son derece dikkatli davranılması gereken bir konudur. Şartlarda ise şu noktalara dikkat ediliyor.
İhtiyaç kredisi ya da nakit avans çekimi kullanacak müşterilerin, toplam talep ettikleri ücretten fazla gelirlerinin olması gerekmektedir. Bu noktalara dikkat etmeyen kişilerde kart borçlarının kapanması görülürken, nakit avans kredi borcu sıkıntısı yaşanabilir.

2012 yılında yapılan araştırmaya göre; ilk üç ayda 125.806 banka müşterisi kredi kartı borcu ödemesini gerçekleştiremedi. Bu oran geçen yılın toplamında belirlenen oranın yarısına eşittir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*