Mütekabiliyet Yasasıyla Yabancı Akını

Uzun zamandan beri özellikle Türkiye’de yaşayan Yabancıların merakla beklediği “ Mütekabiliyet Yasası “ nın çıkması ile birlikte yabancılar Türkiye’de edinmeye başladılar.
İlk olarak Türkiye’de yaşayan yabancıları sevindiren yasa, ikincil olarak Türkiye âşıklarını sevindirdi.
Yasanın Bakanlık tarafından onaylanmasının ardından geçen sürede yabancıların mülk edinmesinde hızla artış yaşandı.
Yaklaşık 9 aylık bir süreçte yaklaşık 10.000 den fazla mülk yabancılar tarafından alındı. Mülk edinmede ise ilk sırada Alman vatandaşlarının olması dikkat çekti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre yasanın onaylanmasının üstünden henüz birkaç ay geçmişken mülk edinme konusunda yabancıların yoğun bir araştırma içine girdikleri ve çoğu müracaatın mülk alımı ile sonuçlandığı belirtildi.

Mülk edinme yasasının onaylanmasının ardından edinilen ilk verilere göre 3.000e yakın arsa, 9.000 konut alımı yaklaşık 11.bin yabancı uyruklu vatandaş tarafından gerçekleştirildi.
Mülk alımında Almanya’yı takip eden ülkeler ise ABD ve Arap ülkeleri oldu.
Özellikle Arap ülkelerinin yatırım amaçlı değil de yerleşik konut olarak alım yaptıkları dikkatlerden kaçmadı.

mutekabiliyet-yasasi-

mutekabiliyet-yasasi-

Mülk alımına ilgi göstermeyen ülkeler ise; Tanzanya, Tunus, İzlanda, Macaristan, Venezüella ve Bangladeş olarak belirlendi.

Yabancıların ilgi gösterdikleri İller arasında ise; Antalya birinci sıraya yerleşti. Antalya’yı takip eden şehirler sırası ile
İstanbul, Muğla ve İzmir olarak belirlendi.
Ciddi boyutlarda mülk edinme yasası kapsamında satış gerçekleşen diğer şehirler ise; Ankara, Adana, Bursa ve Mersin olarak sıralamada yer aldı.

Mülk yasasının canlılık getirdiği Emlak sektörü ise bu durumdan oldukça memnun. Konut alım satımlarında bir süredir durgun geçen Emlak sektörü faaliyetleri Mülk edinme yasası ile tekrar hareketli günlerine geçiş yaptı.

Yorumlar

  1. para geliyorda satışlarda oluyor ama

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*