Morgan Stanley Altın Tahmini 2012

in emtia yorumcuları altın için son çeyrek ve gelecek yıl tahminlerini açıkladılar. Buna göre 1,816 dolar

Altın tahmini için her yatırım kuruluşundna farklı yorumlar geliyor. AMa ortak görüş altının artacağı yönünde. En son görüş ise Morgan Stanley den geldi.

Fed’in üçüncü tur parasal genişleme programının altın fiyatları üzerindeki etkisini değerlendiren Morgan Stanley stratejistleri, “QE3 altın için oyun değiştirici olacak” yorumunda bulundu.

Morgan-Stanley

Morgan-Stanley

Stratejistler, Fed’in hamlesinin genellikle yalnızca riskli varlıklar için destekleyici olmadığına dikat çekerek, parasal genişlemenin dolar üzerindeki zayıflatıcı etkisinin, 2012’nin ilk yarısında görülen altın fiyatları karşısındaki engelleri de azaltacağını belirtti.

Morgan Stanley, altının onsunun dördüncü çeyrekte 1,740 dolara yükseleceğini, önümüzdeki yıl da 1,816 dolara tırmanacağını öngördü.

Altın son günlerde 1,764 dolarda seyrediyor ve geçtiğimiz ay yüzde 12 değerlendi.

Fed’in son hamlesinin altın için oyun değiştirici olduğunu savunan Morgan Stanley analistleri, altındaki yukarı yönlü son hareketlerin gücü ve büyüklüğünün, Fed’in gelecekteki politikalarına ilişkin algıdaki değişikliği yansıttığını söyledi.

Morgan Stanley aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın sınırsız tahvil alım planının da değerli metali destekleyeceği görüşünü korudu.

Kuruluş, altında yükseliş öngörmede yalnız değil. Bank of America Merrill Lynch’in stratejistlerinden Francisco Blanch da, altının 2014’ün sonuna kadar 2,400 doları görmesini bekliyor.

Altın tahmini gerçekleşir ve altın 2400 doları görürse çeyrek altın fiyatları 220 lirayı kadar görebilir. Morgan Stanley yorumu biraz daha gerçekçi duruyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*