Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ’nin BAA3 olan kredi notunu değiştirmezken, kredi görünümü de “durağan” olarak korundu.

Moody’s tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin kredi notu, dinamik ekonomive ihtiyatlı mali politikasını yansıtıyor” denilirken, Fed’in tahvil alım programını azaltması durumunda Türkiye’nin kısa süreli ve geçici bir şekilde etkileneceği belirtildi.

Moody’s, Fed’in parasal genişlemeyi kısmaya başladığında fonlama maliyetlerinin yükselmesine neden olacağını belirtirken, Türkiye’nin küresel finans piyasalarına ulaşımda zorlanacağını ifade edildi ve Türkiye’nin cari açık finansmanında orta vadede güçlüklerle karşılaşacağı vurgulandı.

Moody’s tarafından yayınlanan raporda Türkiye ekonomisinin ABD’nin varlık alımlarında geri adımları başlaması halinde sınırlı ve kısa süreli bir etki hissedeceği belirtilerek, ekonomide mevcut olan
tamponların bu etkiyi sınırlı düzeyde tutacağı ifade edildi.

Moody’s tarafından dün akşam saatlerinde yayınlanan raporda ABD’nin varlık alımlarında geri adım atması olasılığının küresel piyasalarda daha yüksek fonlama maliyetleri, daha büyük fon çıkışları ve krediye
erişim imkanlarının sınırlanması anlamına geleceği ancak bu durumun Türkiye ekonomisindeki çeşitili sektörlerdeki etkisinin kısa süreli ve sınırlı düzeyde olmasının beklendiği ifade edildi. Moody’s’in değerlendirmelerinde ekonomide 2009 yılında yaşanan resesyon sürecinde oluşturulan tamponların altı çizildi ve bu karaların alındığı dönemde kararların etkisi ile önemli bir sermaye çıkışı yaşanmış oladuğu hatırlatıldı.

Moody’s raporunda  varlık alımlrında geri adım olasılığının Türkiye’nin kredi notu, bankalar, şirketler ve devlet tahvilleri üzerindeki etkileri özellikle ele alndı.

ABD’de varlık alımlarında geri adımların atılmaya başlanması halinde Moody’s Türkiye’nin orta vadeli tehditlerle karşı karşıya kalmasını ve bunun cari açığın finansmanı ihtiyacına bağlı olmasını öngörüyor. Bununla birlikte devletin bütçe dengesinin ve ekonomik koşulların önemli bir tampon sağladığı ve orta vadeli tehditlere karşı ayakta kalacağı ifade ediliyor. Türiye’de 2009 yılında yaşanan resesyon sürecinde oluşturulan araçlar sayesinde Türkiye’nin sermaye akışındaki volatiliteye karşı daha güçlü hale geldiği vurgulanıyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*