Moody’s Banka Notlarını Düşürdü

Amerikada imalat sanayi ve işsizlik verileri ekonomik yavaşlamayı işaret etti. Bunun üzerine dış piyasalarda olumsuz etkilenme başladı. Moodys belli başlı bankalarında notunu düşürünce uluslararası borsalarda satış başladı.Asya hisse senetleri  düştü ve bu haftaki kazançlarının neredeyse tümünü geri verdi. Hindistan para birimi rupi rekor seviyeye geriledi. Asya tahvil riskleri ise, küresel bankaların notunun kırılması sonrası yükseldi.

moodys

ABD’de dün açıklanan Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi verisi, imalat sanayinde son bir yılın en hızlı daralmasını işaret ederken, ikinci el konut satışları beklenenden daha fazla düştü ve işsizlik başvuruları tahminlerden kötü çıktı. Moody’s, Credit Suisse AG ve diğer 14 bankanın kredi notunu kırarken, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa borç krizinin “kritik aşamaya” ulaştığı uyarısında bulundu.

Moody sin not düşürmesi ardından önce düşen hisseleri daha sonra hızlı alımlar yaşayarak yükseldi. Moody sin not düşürmesi ilk defa hisselerini yüseltti

Öte yandan önümüzdeki günlerde borsada durgunluk bekleniyor. ABD den gelen verilerin olumsuz ve beklenenin altında çıkması alımı azaltıyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*