MERKEZ BANKASI DEĞERLENDİRMESİ

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yükselen isyan ateşinin yaydığı gerginlik piyasaları etkilemeye devam ediyor. Merkez, enflasyon ve açık riskine rağmen para politikasında değişiklik yapmayacağının altını çiziyor. Kredi  hacmindeki büyüme ve buna yönelik alacağı tedbirler ise bankaları yakından ilgilendiriyor.

Toparlanma hazırlığındaki  küresel ekonominin artan petrol talebini riske sokan gelişmeler dış piyasalarda olduğu gibi iç piyasada da  ağırlığını hissettiriyor.

Libya  gündeminin körüklediği endişeler, ’nın tartışılan yeni politika duruşunu yeniden masaya getiriyor. ’nın yeni para politikasını hayat geçirdiği Ocak ayından bu yana küresel ekonomi bambaşka yörüngeye girmiş durumda. Ve gelişmeler karşısında Merkez’in alacağı kararlar Türkiye için kritik önem taşıyor.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, geçtiğimiz hafta yaptığı son açıklamada artan petrol fiyatlarının cari açık ve enflasyon üzerindeki etkisinin altını çizse de uygulanan politikadan geri adım atılmayacağını  ısrarla dile getirdi.

Buna rağmen kredi hacmindeki büyüme Merkez ve hükümet gündeminin en sıcak başlıkları.Hükümet ve Merkez’in yakın takibinde  olan kredi hacmi Türkiye için kritik öneme sahip. 2011 için  yüzde 25  kredi hacmini makul gören hükümet kredi hacminin artması durumunda cari açığın GSYH oranın  artmasından endişe duyuluyor. Bunu sıkı sık dile getirilerek sıkılaştırmanın devam edeceği  gerekirse banka bazında önlemlerin de alınabileceği dile getiriliyor. Bu açıklamaların ne anlama geldiği  netlik kazanmasa da belirsizlik Türkiye’nin en sağlıklı sektörünü rahatsız ediyor.

“MERKEZ’İN ELİNDEKİ MUNZAM KOZU”
Merkez’in politika faizi tarafından en azından yılın ikinci yarısına kadar değişikliğe gitmeyeceği artık net. Merkez, sıcak parayla cari açığı finanse ettiği için sıcak paraya bir yere kadar dur diyebiliyor ve daha fazla sıcak paranın çıkmasını istemiyor. Bir taraftan da artan kredi hacmi nedeniyle rahatsız. Elindeki kılıcını kullanamıyor.  kılıcını kullanamayan Merkez’in elinde ise ikinci kozu munzam karşılık oranları kalıyor. Bunu da dikkatli kullanmak zorunda. Bu nedenle Merkez’in para politikası ile ilgili alacağı kararlar zor bir yıla hazırlanan bankalar için kritik önem taşıyor.

Yorumlar

 1. cemil yaran says:

  Bravo merkez bankasına. Sıkı para ve faiz politikalarından hiç taviz vermiyor. Nerede eski hükümetlerin emir kulu olmuş merkez bankaları, nerede şimdiki merkez bankası.

 2. sansar necmi says:

  Merkez bankası ne yapsın. Bu kaddafiyi tutup asmak lazım. Halkına bu kadar zulüm eden bir insan olabilir mi? aklım havsalam almıyor.
  Yakında halkı onu linç edecek inşallah.

 3. Harun ERTUĞRUL says:

  Merkez Bankası politika faizi tarafından en azından yılın ikinci yarısına kadar değişikliğe gitmeyeceği artık net. Merkez, sıcak parayla cari açığı finanse ettiği için sıcak paraya bir yere kadar dur diyebiliyor ve daha fazla sıcak paranın çıkmasını istemiyor.

  Bu cümle nedense bazı bankalar tarafından yanlış algılanmış durumda, bende bu durumdan mağdur olmuş bir kişi olarak şuna ,işaret etmek istiyorum,

  Kredi kartınıza mümkünse 100 lira borcunuz varsa itibarım artsın limitim yükselsin havasına girip sakın 1000- 2000 tl falan fazladan para yatırma gafletinde bulunmayın sonradan almaya çalışırsanız sonu hezimet oluyor yani, mağdur olmak,

  Banka her ne kadar siz haklısınız alacağınız var şu gün hesabınıza geçer diyorsada ben de diyorumki geç gelen adalet adalet değildir.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*