Memura “zamlı maaş”

15 Ocakta Memurun alması gereken 2012 zammının gecikmemesi için Meclis’teki Kamu Görevlileri Sendikaları kanunu tasarasınına özel bir hızlandırma maddesi kondu.

Yeni madde pazarlık masasının kurulmasından,yeni zammın netleşmesine kadar olan tüm süreci bu yıl için kısaltıyor.Meclis plan ve Bütçe Komisyonu‘nda tasarıya eklenen yeni madde,pazarlık masasına oturacak sendikacıların listesinin sunulması için sendikalara 15 günlük süre veriyor. Sendikalar 1 hafta içinde de zam tekliflerini iletecekler.


Tasarı sürecinin ardından toplu pazarlık masasında geçecek süre ise 1 ay olarak belirtiliyor.Olası bir uzlaşmazlık halinde ise Hakem Kurulu’nda başvuru için 3 gün, kurulun toplanması için 5 gün, kararını vermesi için de 5 gün gerekiyor.

Tasarı 1 Nisan’da yürürlüğe girse dahi,zam ancak 15 Haziran’a yetişecek.
Tasarı büyük bir ihtimalle 1 Nisandan itibaren yürülüğe girecek.Sendikaların ise tekliflerini 2-3 gün içerisinde hükümete sunması bekleniyor.Eğer tekliflerde bir uzlaşma olursa Nisan sonuna kadar masadan zam kararının çıkması bekleniyor.Karşılıklı tekliflerin uç noktalarda olması halinde süreç hemen kesilip Hakem Kurulu’na havale edilecek.

Yorumlar

  1. EvkaBilisim says:

    evet zam denince kulağa zevkli geliyor ama gelen küçük zamın ardından pek bi tadı kalmıyor 🙂

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*