Memur Maaşlarında Son Nokta

memur zamGünlerdir tartışmalara konu olan memur zamlarına son sözü koydu. maaşlarına 0,5 lik bir açıklaması yaptı.
yaklaşık bir hafta süren toplantılarda 2012 zam oranı yarım pay artırıldı. 2013 zam oranlarına ise dokunulmadı.
bu zam oranlarından sonra maaşlar şu şekilde yansıyacak.
en düşük gelirli memur maaşına 8tl eklenecek. Eğer hakem heyeti ilave zam konusunda çalışmada bulunsa idi memur maaşına 57 tl yanısyacaktı.

1633 tl olan memur maaşı 1698 lira hesaplanır iken Temmuz ayından itibaren 1766 olarak hesaplanacak.
Memur maaşlarına yapılan yıllık toplam zam yansıması ise 154 tl civarında.

KESK ve Türkiye Kamu-sen ise Hakem Heyetine karşı çıktı. Memur maaşları konusunda yeterli iradeye sahip olunmadığını savundular.
- bundan sonra da hiçbir hakkı kaybetmemek için her toplantıda yer alacaklarını açıkladı.

Memur sendikaları şiddetle karşı cıktıkları bu zamn oranları için ise yeni eylem hazırlıkları içinde. Mahkeme heyeti ise son söz olan bu oranlar için bütün yolları kapadı. Mahkeme yolları da kapanmış durumda.

Belediye ve Bem-Bir-Sen Başkanı Mürsel Turbay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in Meclis’te imzaladığı belediyelerde uygulanan sosyal denge taminatı ile ilgili sözleşme maddeleri ise şöyle;

– Bütçe gelirinin yüzde 10’undan fazla borcu olanlar hariç tüm belediye ve özel idareler çalıştırdıkları memurlara en yüksek devlet memurunun yüzde 100’ü oranında sosyal denge tazminatı ödeyecek.

– Her ay maaşla birlikte ödenecek bu tazminatın zamsız tutarı 628 lira. Memurlara yapılacak yüzdelik zamla birlikte bu rakam yaklaşık 680-700 liraya ulaşacak.

– Çalışanların yüzde 10’una (22 bin kişi) yılda iki kez ikramiye verilecek. Bu ikramiye büyük şehirlerdeki personele 2 bin 382 lira, diğerlerine ise 1654 lira olarak ödenecek. İkramiye performansa dayalı.

– Fazla çalışma ücreti verilen belediyelerdeki nüfus sınırı 250 binden 200 bine düşürüldü. Böylece nüfusu 200 bin olan belediyelerde görev yapan zabıta ve itfaiye çalışanları da fazla çalışma ücreti alabilecekler.

Sözleşmeli olarak çalışanlar için ise otomatik zam uygulaması yapılacak. Zam oranları ise 150 ile 300 tl arasında değişiyor. Sözleşmeli çalışan zam kararından ise yaklaşık 17800 çalışan etkilenecek.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*