Mayıs 2013 Altın Analizi

Altın yazımıza geçmeden önce şunu belirtelimki mümkün olduğunca kuyumculardna altın almamaya çalışın. En son altın düştüğünde işçilik fiyatı diyerek vatandaşın altını düşük fiyattan almasını engellediler. Mümkün olduğunca bankalardan almaya çalışın.

GCM Menkul Kıymetler  Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:

Altın’da 1455 bariyeri önemini korumaktadır.

Altın fiyatları geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen satış baskısı ile 1321 seviyesine kadar gerilemiş, bu gerileme sonrasında tekrar toparlanarak yukarı yönlü çıkışların devam etmesini sağlamıştır. Burada sorulan sorular acaba artık düşüşler sonlandı ve bu düşüşler alım fırsatı olabilir mi olarak belirlenmiştir. Burada vade seçeneğine göre işlem yapmak önemli olmakla birlikte unutmamak gerekir ki Altın fiyatları şuanda sadece tepki alımlarında yer almak istiyor. Bu bağlamda eğer altın fiyatları gün içi kısa vadeli yükseliş gerçekleştirecekse şuandaki konumu “tepki alışı” olarak nitelendirebiliriz.

altın yorumları 2013

altın yorumları 2013

Şuanda Altın fiyatlarında yükselişlerin devam etmesini ve bu yükselişlerin kalıcı olmasını sağlayabilmek için özellikle 21 günlük basit hareketli ortalama olan 1521 seviyesi üzerine çıkışına bakmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra tepki alışlarının devam edebilmesi içinse fibonacci yüzde50 düzeltme noktası olan 1455 direncinin geçilmesini beklemek gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda yukarı yönlü çıkışların kalıcı olabileceğinden bahsedebiliriz. Ancak altın fiyatlarında yaşanılan düşüşler ve beklentiler bu çıkışların satış fırsatı olması yönündeki inancın daha fazla olmasını sağlamaktadır. Çünkü altın fiyatlarında 1321 seviyesinin dip öncesi görülen bir destek olarak nitelendirildiğini söyleyebiliriz. Yeni dip neresi diye sorulacak olursa 1250 ve 1158 seviyeleri bu dip için yeni hedef noktaları olarak belirlenmiştir.

Kısa vadeli bakacak olursak 1381 desteğinin önemli, 1455 bariyerinin ise kontrol noktası olduğunu, gün içi yükselişlerin devam etmek istediğini ve bu çıkışların devam edebilmesi için 1455 seviyesi üzerine çıkılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Pivot  1381 Destek  1403-1381-1363 Direnç  1436-1455-1473

Altının yaz sonuna doğru daha da düşeceği söyleniyor. Eğerki 1250 li li noktalara gelirse küçük yatırımcılar için sorun olabilir.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*