Mart 2013 Altın Ne Olacak

.

Mart Ayında Ne olur ?

Uzun zamandan beri düşüş trendine giren altında 2 haftadan beri yükseliş söz konusu.Altın, teşvik beklentileri ve fiziki talep desteği ile iki haftanın zirvesi yakınlarında seyrediyor.Spot altın 28 şubattan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,593 dolara geldi. teşvik beklentisi altının biraz daha yükselmesine neden olabilir

Spot altın dün başına 1,598.80 dolar ile 28 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini görüp 1,592.80 dolara geldikten sonra bugün Singapur saati ile 14:29’da 1,593.45 dolar seviyesinde seyrediyordu. Nisan vadeli altın kontratları ise, New York Comex piyasasında, dört günlük yükselişle Ağustos ayından bu yana en uzun serisini yakaladıktan sonra, fazla değişmeyerek başına 1,591.90 dolarda kaldı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Konsey Üyesi ve Almanya merkez bankası Bundesbank’ın Başkanı Jens Weidmann, AMB’nin “gerekli olduğu sürece” genişlemeci duruşunu sürdüreceğini söyledi. Dün İngiltere’de açıklanan sanayi üretimi verisinin beklenenden çok kötü çıkması, İngiltere Merkez Bankası’nın ilave teşviklere gidebileceği beklentisini güçlendirdi. Japonya’da, iki muhalefet partisi bugün yaptıkları açıklamada, Kıkua Iwata’nın merkez bankası başkan yardımcılığını onaylayacaklarını kaydettiler. Bu gelişme, deflasyonun sona ermesi için çaba gösteren Başbakan Shinzo Abe’nin, merkez bankası başkan ve yardımcıları için gösterdiği adayların onaylanacağı ihtimalini artırdı.

altin-mart-2013

altin-mart-2013

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, “Daha gevşek küresel para politikaları altın için olumlu,” dedi ve “Altın fiyatları için kilit destek, Çin’de fiziki talebin gelmesi. Hindistan’da ticari işletmeler, talebin Nisan ayında, düğün ve festival döneminin başlamasından dolayı artabileceğini kaydediyorlar” şeklinde görüş bildirdi.

Şanghay Altın Borsası’nda gösterge nakit kontratın işlem hacmi, 22,024 kilo ile rekor seviyeye ulaştığı 18 Şubat2tan bu yana, 2012 yılının ortalamasının iki katından fazla seviyede seyrediyor.

Spot altın bu yıl, Fed’in ekonomideki toparlanmanın hız kazanması ile birlikte teşvikleri azaltacağı endişesi ile yüzde 4.9 düştü. Bugün ABD’de açıklanacak olan Şubat ayı perakende satışlar verisinin, Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, yükselişini dördüncü aya taşıması bekleniyor. Altın destekli exchange tarded fonlardaki (ETF) altın varlıkları dün 2,472.891 tona düşerek, eylül ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Singapur’da Nareco Advisors şef yatırım yetkilisi Diego Parrilla, bir konferansta yaptığı konuşmada, “ETF’lerdeki altın varlıkları izlenmesi gereken kilit değişken ve yatırımcıların altına ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Nakit gümüş fazla değişmedi ve ons başına 29.16 dolarda kaldı. Spot platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,591.25 dolara indi. Spot palladyum ise yüzde 0.4 kayıpla düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve ons başına 769.50 dolara geriledi.

Nakit gümüş yüzde 0.1 yükselerek ons başına 29.1775 dolara çıkarken, spot platin yüzde 0.3 düşüşle ons başına 1,591.50 dolara indi. Spor palladyum ise yüzde 0.2 kayıpla düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve ons başına 771.35 dolara geriledi.

Uzmanlar uzun vadede altının artık düşüşe geçeceğini dile getirmeye başladılar. Son 10 senede yaklaşık yüzde 700 oranında yükselen altının yeteri kadar değerlendiğini düşünüyorlar. Diğer altın yatırımcıları ise dünya ekonomisinin bu şekilde devam ettiği sürece altına her zaman rağbet olacağını , borsadan kaçanların paralarını altına yatıracaklarını ifade ediyorlar.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*