Maliye Bakanları Yunanistan için bir araya geldi

Avusturya Maliye Bakanı Mari Fekter, toplantı girişinde basına açıklamalarda bulundu ve ’dan alacaklarının %70lik kısmını silmeyi onaylayan banka ve finans kurumlarından daha çok indirim istedi.

Avusturya Maliye Bakanı, özel sektörün biraz daha destek olmak durumunda kalabileceğini, Yunanistan borçlarının temizlenmesinde ne kadar taahhütte bulunacaklarının kesin olarak tahmin edilemediğini ifade etti.  Toplantıda Fekter, Yunan tahvili olan merkez bankalarının borç indiriminde görev alabileceğini söyledi.

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere ise, Belçika Flaman Radyosu için gerçekleştirdiği açıklamada, Yunanistan’ın kamu borcunun amaçlandığı üzere 2020 senesinde GSYH’nın %120sine indirilmesi için Atina’nın alacaklılarının daha büyük zarar görmeye hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble toplantıda Yunanistan’ın hala GSYH’nın %160ı seviyesindeki kamu borcunun 2020’de %120ye indirilmesinde özel sektörün desteğinin netleştirileceğini ifade etti. Schauble, bunun yanında Yunanistan’ın kurtarma paketine karşılık uygulamaya konulacak ekonomik programa olan bağlılığını emniyet altına alacak tedbirler konusunda anlaşmaya varmaya çalışacaklarını ifade etti.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*