Liderler anlaşmaya vardı

Cumhurbaşkanı Nicolas ’nin ve Şansölyesi Angela ’in, borç probleminin üstesinden gelmek için Paris’te bugün gerçekleştirdikleri toplantıdan mühim sonuçlar çıktı.

Toplantının ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirildi. Fransa Cumhurbaşkanı, Paris ile Berlin’in, Avro Bölgesi’ndeki 17 ülkenin yeni Avrupa Birliği sözleşmesi hususunda anlaşmaya varmak arzusunda olduklarını ifade etti.

Almanya ile Fransa’nın, Perşembe günü start alacak Avrupa Birliği zirvesine götürecekleri ortak teklifte, Avro Bölgesi’nde, açıkları, gayri safi milli hasılanın %3ünü aşan ülkelere otomatikman yaptırım uygulanması talep ediliyor. Bunun yanında Avro Bölgesi’ndeki ülkelerin ekonomik disipline mutabık kalmalarının denetimi konusunda üye ülkelerdeki anayasa mahkemelerine salahiyet verilmesi isteniyor.

Fransa, önceki süreçte bütçe açıklarının kontrolü konusunun devlet politikasına dönüştürülmesi için kendi anayasasında değişiklik teklif etmişti.

Merkel’in açıklamasına göre, üye ülkelerin ekonomik disiplin ve bütçe açıklarının denetimi için Lüksemburg’taki Avrupa Adalet Divanı’na yetki vermesi de zirvede öneri olarak sunulacak.

Sarkozy, Almanya ve Fransa’nın önerilerinin Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’a Çarşamba günü aktarılacağını, Avro Bölgesi’ndeki dalgalanmaların tekrarlanmasını istemediklerini ve bu sebeple yeni bir sözleşme talep ettiklerini ifade etti. Yeni sözleşmenin yalnızca Avro Bölgesi ve sonra katılacak ülkeleri dahil edecek biçimde oluşturulabileceğini söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı, Avro Bölgesi ülkelerinin ortak tahvil çıkarmasının borç problemine ilaç olmayacağını da sözlerine ekledi.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*