Kürtaj ‘da Son Durum

Günlerdir tartışmalara sebep olan Kürtaj konusu son şekillini almak üzere. Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından da cinayet şekline tanımlanan uygulaması ile ilgili son düzenlemeler Bakanlar Kurulu’na sunulmak için hazır hale getirildi.
Kamuoyunda her yönü ile tartışmalarının azalmadığı kürtajın en belirgin konusu olan sınırlaması ise netleştirildi. Kürtaj uygulaması eskiden olduğu gibi yine 10. haftadan sonraki hamileliklerde uygulanmayacak. Uygulanması halinde yasal işlemler başlatılacak.
Kürtaja getirilen bir yenilik de artık kürtaj uygulamalarının sadece uzman doktorlar tarafından yapılmasının kesinleştirilmesi oldu. Pratisyen hekimler hiçbir şekilde kürtaj operasyonlarında yer almayacaklar ve aksi durumlarda yasal işlemler başlatılacak.

Kürtaj
Yeni karar doğrultusunda kürtaj operasyonları sadece tam teşekküllü hastanelerde yapılacak. Kliniklerde ve muayenehaneler kürtaj operasyonunda yasaklı olacaklar.
Kürtaj kanunu düzenlenmesinde üç Bakanlığın her yönlü çalışmaları sonucunda Başbakan onayı alınması halinde Meclis’e teklifi hazırlıkları başlayacak.

Eski uygulama şeklinde pek fazla fark olmamakla birlikte, sağlık acısından çok önemli kararlar alınarak değişim yapılması beklenen kürtaj kanunu değişikliği uzun süre daha gündemde tartışmalara sahne olacak gibi görünüyor.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*