Kulalı kadınlar sertifikalarını aldı

Manisa-Kula’da halı dokumacısı kadınlara dönük gerçekleştirilen ‘ Geleceğe Yön Veriyor’ projesi çerçevesinde kursa katılan 15 kadın sertifikalarını aldılar.

Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, konuya dair bir açıklama yaptı. İş-Kur, Halk Eğitim Merkezi ve meslek edindirme kurslarıyla birlikte şimdiye kadar 375 kadının, olarak Kula halılarını ve 16 çeşit modelini revaçta kılmak için eğitildiğini belirten Aşkın, Kula halılarının eski günlerine geri dönmesi için gereken bütün çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

Proje Eğitmeni Halı Desinatörü Esma Kıvrak, Zafer Kalkınma Ajansı 2011 Teknik Destek Programı çerçevesinde finanse edilen, Kula Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği ile Kula Belediyesi’nin destekleriyle projenin tamamlandığını ifade etti. Kıvrak, Kula Belediyesi ek hizmet binası ve Kula Belediyesi Halı Atölyesi’nde kadınlara inovasyon eğitimi verildiğini, Kula Halısı’nın özgünlüğünü bozmadan yeni renk ve desenlerde imalatının gerçekleştirilebilmesi ile halı dokuyucu kadınlarda farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen projenin ardından 15 kadına belgelerinin verildiğini ifade etti.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*