Krugman’dan farklı yorum

ödüllü ekonomist Krugman, Euro Bölgesi’ndeki liderlerin atlatmakta zorluk çektiği ekonomik yavaşlama için farklı bir yorum getirdi. ’a göre, İtalya ve İspanya’nın Euro’dan çıkma riskinin yüksek olduğunu bunun yanında bu iki ülkenin de içinde bulundukları ekonomik krizi atlatabileceklerini söyledi. Diğer iki ekonomist Soros ve Roubini ise Avrupa’daki ekonomik problemlerin genişlediğine yönelik açıklamalarda bulunmuşlardı.

Krugman’a göre ekonomik krizi aşma potansiyeline sahip iki ülke İtalya ve İspanya. Ünlü ekonomiste göre Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’in krizden çıkması çok zor.

Merkel-Sarkozy görüşmesinden 440 milyar dolarlık kurtarma fonunun arttırılması ve ortak bono çıkarılmasına engel olunması sonuçları çıkmıştı. İki liderin aldığı kararlar, uzmanlar tarafından, sonuca götürmeyecek çözümler olarak değerlendirilmişti.

Avrupa Merkez Bankası, 12 Ağustos’tan beri tahvil alımına devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası’nın son tahvil alımları, 10 yıllık İtalya ve İspanya tahvilleri getirisini %5’ten aşağı düşürdü.

İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi dün %4,94 seviyesine gelirken, İtalya’nın 10 yıllık tahvilleri %4,93’e ulaştı. Almanya’nın 10 senelik tahvilleri 12 baz puan yükseliş gösterdi

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*