Kredilerde Puan Uygulaması 2013

Uygulaması 2013

Kredi borcu ve kart borcunda artık pualı uygulama dönemine giriliyor. Ödemenizi aksatırsanız puanınız düşecek ve kredi almakta zorlanacaksınız. Ödemenizi düzenli yaparsanız bir sonraki krediyi almanız daha kolay olacak.

Yeni sistemde kredi ve kart borcunu düzenli ödeyenler daha yüksek puan alacak. Böylece yüksek puanlı müşteriler daha uygun koşullarda kredi kullanırken, ödemesini aksatanların kredi alması zorlaşacak.

Banka kredilerinde ve kredi kartlarında, yeni dönem başlıyor. ABD’de yıllardır uygulanan ve tüketicilere ‘puan’ verilmesini öngören ‘Credit History-Score’ sistemi Türkiye’de de uygulanacak. Yeni sistemde kredi ve kart borcunu geçmişteki ödemelerine göre puanlama sistemi getirilecek. Puanı yüksek olanlar daha uygun koşulda kredi kullanma imkanına kavuşurken, puanı düşük olanların bankalarda işi daha zor olacak. Kredi kartı ve tüketici kredilerinde baz alınan Credit History-Score” sistemi, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) kontrolünde bulunan Risk Merkezi aracılığı ile hayata geçecek. Risk Merkezi ile ilgili hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. 1 Ocak’tan itibaren de, sistem test olarak hizmet vermeye başladı. Sistemin açılışı ise 15 Ocak’ta düzenlenen törenle resmi olarak gerçekleştirilecek. Sistemde, tüketicilerle ilgili olarak, kredi kartı, tüketici bilgileri yer alacak. Tüketiciler için, kara liste olarak nitelendirilen ve negatif bilgilerin bulunduğu bir liste tutulacak.

Bankaların gözde müşterilerine destek

Negatif listenin dışında, tüketicilerle ilgili olumlu bilgilerin yer aldığı, ikinci bir pozitif liste olacak. İkinci listede yer alan, tüketiciler için bir skor yani not düzenlemesi de yapılacak. Buna göre, olumlu sicile sahip, borçlarını düzenli ödeyen kişilerin puanları daha yüksek olacak. Yüksek puanlı tüketiciler yeni sistemden kârlı çıkacak. Kredi kartı ve bireysel kredilerle ilgili taksitlerini düzenli ödeyen ve puanı yüksek olan tüketiciler, daha uygun koşullarda kredi imkanına kavuşacaklar. Yüksek puanlı tüketicilerin kullandığı kredilerde, daha düşük faizler, daha düşük komisyon ve ücretlerin alınması söz konusu olacak. Yeni sistemle birlikte, yüksek notlu tüketicilerin bankaların gözdesi olması bekleniyor. Dolayısıyla bankaların bu kişileri kazanmak için yeni ürünler ve imkanlar sunacağı tahmin ediliyor.

Kredi kartlarında puan uygulaması daha öncede vardı ama bu sene önemini dahada artıracak

Yorumlar

  1. ünal ejder says:

    kredi kartı limitim 3000 + 10000..tl breysel kerdi çektim ek hesap ise 2000..tl kredimi kredi kartı eksrasını ve ek hesabı 3 ay ödeyemedi banka bunun hepsini bir hesapta toplayarak taksit yaptı şimdi kredi almam için nekadar zaman geçmesi gerekiyor lütfen msj atarsanız sevinirim 10.gün oldu 3000.tl yatıdım 20 gün sonra taksit başlayacak

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*