Kredi Nasıl Kullanılır ?

KREDİ ALMAK İÇİN HÜCUM

 Ülkemizde borcu olan kişi sayısı 12 milyonu geçti. Sokaktaki her altı kişiden biri otomobil, ihtiyaç ya da konut kredisi başlıkları altında bankalara borçlu durumda.

 Tüm Dünya ekonomisini etkileyen kriz Türkiye’de de faizlerin diplere inmesine neden oldu, bu durum tüketiciler için büyük bir fırsata dönüştü. Krizin etkisiyle kurumsal ve ticari yönde marjların düşmesinin de etkisiyle bankaların tüketici kredilerinde acayip bir rekabete girmeleri ve faizler bit yana masraflarında azaltılmasıyla toplamda 12 milyon kişinin yararlandığı tüketici kredisi stok miktarı 146 milyar TL’yi gördü.

 Gazeteciler sokağa indiğinde kredi çeken kişileri bulmak pek de zor olmasa gerek çünkü sokaktaki her 6 kişiden biri bu kredileri kullanmış durumda. Kredi çeken kimseler bunu en yakın dostlarıyla, akrabalarıyla hatta kendi ailesi ile paylaşmak istemiyor.

 FAİZ ORANLARINDAN HABERLERİ YOK

Tüketici kredisi kullanan kişilerin bir bölümü her ay gereken taksit miktarını aksatmadan öderken, kredi kullananların bir bölümü ise hesabı tutturamayıp krediyi krediyle ödeme yoluna başvuruyor. Fakat bu durumun kötü bir yanı var her seferinde daha fazla kredi alıp, gelirini de yükseltemeyenler ciddi bir borç çemberinin içine giriyorlar. Kredi kullananlarda büyük bir sorun var çoğu kullanıcı kredinin masraflarını ve faiz oranlarını tam olarak bilmiyor ve kredi kullanırken bankalar arası kıyaslama yapmıyor.

 

Karslı bir vatandaşımız ile yapılan röportaj

 “Abi şuan olsa kesinlikle kredi çekmem bu kredinin çok zararını gördüm, geçen gün bankadan aradılar faiz oranları yükselmiş aylık 725 TL olan ödemem 775 TL olmuş. Meğer benim kredi değişken faizliymiş hiç haberim yoktu. Zor da olsa her ay ödememi aksatmadan yapıyorum bundan sonra asla kullanmam 16 ayım kaldı zaten” diyor.

 Bir de kredi faiz oranlarını araştırıp bunu fırsata dönüştürenler var

Hasan Yücebağ, adında bir vatandaşımız 20 yıldır esnaf, ev kredisi alıp krediyi işini büyütmek için kullanmış. Kardeşinin evini hülle yoluyla alıp krediyi işi için kullanmaya karar vermiş, ilk başta ödeyemeyiz korkusuyla uğraşmak yerine 10 yıl vade ile krediyi kullanmış işler yolunda gidince vadeyi 5 yıla düşürmüş ve aylık 1740 TL ödeme yapıyor. Kredi kullanacaklara “hesabı mutlaka çok iyi yapmalılar, bir şekilde öderim demeliler” diyor

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*