Kredi Kartlarına Yeni Düzenleme. Kartlar Donduruldu!

Yeni çıkan yasa ile, kişinin aylık gelirinin 4 katı ile sınırlandırılan kart limitlerinde artık limit arttırımı olmayacak. Kişi en fazla, aylık gelirinin 4 katı maddi güce sahip olan kredi kartına sahip olabilecek.

 

ise yanlış yapıp ceza almaktan çekindikleri için, kişilerin limit arttırımı tekliflerini geri çeviriyorlar. Çünkü, kullanıcılarının şahsi kredi limitini gösterecek olan Kredi Kayıt Bürosu’nun altyapısı hala bitmiş değil. Bu nedenle ortada az da olsa karışıklık mevcut. Bu sebepten dolayı , eskisi gibi limitleri hemen arttırmak yerine daha temkinli davranıyorlar.

 

kred-i-kar-t-i

 

 

YASA İLE YASAKLANDI

 

8 Ekim 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yeni kart alacaklar ilk yıl gelirin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamayacak. Hali hazırda kart sahibi olan kişilerin, eğer kredi kartı limitleri aylık gelirinin 4 katının üzerindeyse, bu kartlarda artık limit arttırımı yapılamaz maddesi bulunuyor.

 

ARTIK TAKSİT TAKSİT

 

Kişilerin kart harcamalarına bakıldığı zaman ise; başta büyük marketler ve ’ler olmak üzere, alışverişin artık nakit yerine taksitle olduğu görülüyor. Taksitle harcamada ise geçen yıllara oranla %87 oranında bir artış görülüyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*