Koç Grubunun Katıldığı İhale İncelenecek

Geçtiğimiz aylarda yapılan savaş gemisi ihalesinde şok gelişmeler yaşanıyor. Koç grubuna bağlı olarak çalışan RMK Marine’nin 1.5 Milyar Euro ile kazandığı ihale de flaş gelişmeler yaşanacak. Habertürk’ün haberine göre MİLGEM Savaş gemisi ihalesinin kazanan RMK Marine’nin rakipleri ihaleye çağırılmadıklarını belireterek Başbakanlık’a şikayette bulundular. İhale’de herhangi bir usülsüzlük olup olmadığını araştıracak olan Başbakanlık’a ait müfettişler eğer bir aykırılık bulurlar ise ihaleyi iptal edecekler.

İhaleye katılamayan şirketlerin yaptıkları şikayetler ile araştırmalarına başlayan müfettişler ilk olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na(SSM) gelerek konuyu detaylı bir şekilde inceleme altına aldı. Müfettişlerin ilk olarak dikkat çektikleri nokta ise ihalede neden 2 firmanın yarıştığı ve diğer firmaların neden ihaleye çağırılmadığı oldu.

Oldukça büyük ve kapsamlı bir proje olan ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk savaş gemisi olacak olan MİLGEM savaş gemisinin ihalesini kazanan Koç Grubuna ait RMK Marine’nin ise bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmadığı görülüyor. Rmk Marine ile birlikte ihalede yer alan bir diğer şirket olan Dearsan’da bu konu ile ilgili bir açıklama yapmaz iken müfettişlerin tüm detayları ince ayrıntıları ile birlikte inceleyeceklerini belirtiyor.

Türkiye açısından çok büyük ve önemli bir gelişme olan ilk savaş gemisi MİLGEM projesinin ihalesinin iptal olması ise yaklaşık olarak 3 ay zaman kaybı yaşatacak. Bunun yanı sıra RMK Marine’nin bu ihalenin incelenmesi ile ilgili yapacakları açıklamalarda merakla bekleniyor.

 

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*