KOBİLER VADE FARKI İLE MÜCADELEDE

Anadolu’da Bankalardan kobiler alamıyor.Bu kredisizlik ile kobiler çaresiz fahiş faizlerle nakit sağlayan kişilere umut bağlıyor. Çalışma sistemleri bankaları aratmayan kişiler, faizlerden çekinen kobilere kendi kuralları ile finansman sağlıyor.
Merkez Bankası’nın bir süredir uyguladığı sıkı yönetim politikası nedeni ile kredi ihtiyacı olan kişilere kredi çıkmaması ve iş yapmaya çalışan kişilerin nakit ihtiyaçları para satan kişilere satış sahası yaratıyor.
Bankalara düşük ile başvuruda bulunan ve red cevabı alan her esnaf mutlaka bu para simsarlarının eline düşüyor.

BANKALAR DÜŞÜŞTE

Bankalarda bir süredir kredi kullanımında düşüşü yaşanırken, kayıt dışı finansman sağlayan kişilerde ise Kobiler sayesinde ciro artışı yaşanıyor.
Nakit akışına sıkışan Kobilere sağladıkları finansal güç karşılığında teminat olarak ise para simsarları senet ve mülk ipoteki şeklinde sözleşmeler yapıyor.
Bankaların Kredi konusunda Kobilere yaşattığı zorluk ise tefecilere yarıyor. Kayıt dışı dönen bu para akışı ise ekonomi kayıtlarını sarsacak gibi görünüyor.
Nakde sıkışan Kobileri ise bu kayıt dışı para kaynağına yönlendiren en büyük faktör ise, bankaların kredi karşılığında büyük teminatlar istemesine karşın, tefecilerin söz senettir esasına göre çalışması oluyor.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*