Kinoa Yetiştiriciliği

Son dönemlerde sağlıklı beslenme programlarında, yemek kitaplarında adını sıkça duyduğumuz kinoa tarımsal faaliyet alanında girişimcilik fikri arayanlarında umut ışığı oldu. güçlü bir protein kaynağı olan bu besin yurt dışında oldukça yaygın kullanılmakla birlikte gün geçtikçe ülkemizde de mutfakların olmazsa olmazları arasına girmeyi hedefliyor. yetiştiriciliğine en büyük davet ise kinoanın hemen hemen her türlü ortamda oldukça kolay yetişmesinden geliyor. Kurak veya oldukça soğuk iklimlerde bile yetiştiriciliği yapılabilmektedir. aminoasitler bakımından da zengin olan Türkiye’de ilk olarak Adana ve bölgesinde yetiştirilmeye başlandı

Hektar başına yaklaşık 4 ton ürün alınan bu bitki raflarda kilosu 46 TL den alıcı bulan bir üründür. Kinoa tohumunun kilosu ise raflarda 500TL olarak satılmaktadır.

kinoa-

Bu bereketli ve yatırımcısını mutlu eden bitkinin yetiştirilme maliyeti ise Bin TL’yi geçmemektedir. Kinoa yetiştiriciliğini sulak alanlarda yaparsanız yukarıda belirttiğimiz oranlar neredeyse 2 katı artmaktadır. Kinoanın faydalarının başında sağlıklı yaşam standartları gelse de, yaşlanmayı geciktirici etkisi ile de oldukça ilgi görmektedir. Kanseri önlediği ise kanıtlanmış bir bitkidir Kinoa yetiştiricileri bu günlerde kozmetik alanına dahil olmayı hedeflemiş ve birçok üretici bu alanda faaliyetlere başlamıştır.

Eğer ekim yapmak için uygun alanınız ve bir miktar da yetiştiricilik bilginiz var ise mutlaka kinoa yetiştiriciliğine girişimde bulunmalısınız. Çünkü kinoa şuan taleplere cevap veremeyen bir Pazar alanına sahip. Türkiye’deki taleplerin karşılanmasına oranla direkt olarak yurt dışı satışlarınızı da değerlendirmeye alarak kinoa yetiştiriciliğinde kısa sürede başarıyı yakalayabilirsiniz.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*