Kendi İşini Yapmak | 10 Öneri

Herkesin hayalidir, kendi işinin sahibi olmak. Başkasının emri altında çalışmadan, dilediği gibi çalışmak… Tabi bunlar istemekle olmuyor ne yazık ki… Biraz tecrübe, biraz birikim, biraz da ( hatta biraz değil, çokça ) ticari zeka…  İşi yürütebilmek için bu üç şey, olmazsa olmazlardan… Diyelim ki bu üçü de bende var, peki ben nasıl ayakta kalabilirim kendi işimi kurarsam eğer? Bizlerden sizlere küçük küçük notlar halinde 10 tane temel taş önerisi… Başlayalım…

ünöğ-ren-cee

 

1) Henüz mezun olmadan staj yapmak ve bir işte çalışıyor olmak, geleceğe yapacağınız en büyük yatırımlardandır. Hem çevreniz genişler, hem kendinizi farkında bile olmadan inanılmaz derecede geliştirirsiniz. Eğer fırsatınız varsa, okurken aynı zamanda yarı zamanlı bir işte çalışmanız, yoksa ise yaz tatillerinde çalışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 

2) Yakın çevrenizi iyi inceleyin. Yakın çevrenizden kendinize yakın bulduğunuz birisini rol-model olarak ele almalısınız. Artı ve eksi yönlerini kendinizce yorumlayıp, daha güzel fikirler edinebilirsiniz. Bu hem sizi daha realist yapar, gelecekte ise sizi daha akılcı hareket etmenizi sağlar.

 

3) Okuldayken sosyal çevre edinin. Okuldaki arkadaşlarınız, yarın sizin iş arkadaşlarınız olacaktır. Onlarla iyi geçinin.

 

4) Bilgisayarı sadece oyun oynamak, film izlemek veya müzik dinlemek için kullanmayın. İlgi alanlarınıza ve mesleğinize yönelik araştırmalarda bulunup, bilginizi her zaman güncel tutun.

 

5) Üniversite okurken kulüplere üye olun. Bu kulüpler kendilerine ( olası bir organizasyonda) sponsor ararlar. Bu sponsor arama esnasında ise; şirket yönetme, satış ve pazarlama gibi alanlarda hem teknik bilgi edinirsiniz hem de iş çevreniz genişler.

 

6) Dersleri geçmek için çalışmayın. O dersler sizin kişisel gelişiminize direkt etki edecektir. O bilgileri özümseyin ve mümkün olduğunca yorumlayın. Kendi kendinize sorular sorun ve yanıt arayın.

 

7) İnterneti, iş için nasıl kullanabilirim sorusunu sorun ve hemen harekete geçin.

 

8) Her ne kadar ben anlamam, etmem deseniz bile, İngilizceyi öğrenmek zorundasınız. Günümüzde tüm ticari anlaşmalar İngilizce yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Çince de önemli diller arasına girmek üzere.

 

9) Tecrübeli insanlarla kontak halinde kalın. Onlardan öğreneceğiniz çok şey var. Bilhassa öğretim görevlileri vb.

 

10) Benim harika bir fikrim var ama uygulayabilmek için param yok diyorsanız da çaresizliğe kapılmayın. Türkiye’de ve dünyada, karşılıksız burs veren tonlarca firma ve kişiler var. Bunları araştırıp, irtibat haline geçin.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*