Keçi yatırımcılığı revaçta

Bir zamanlar ormanlara zarar vermesi nedeniyle ormanlardan uzaklaştıran keçiler, son senelerde iyi bir yatırım aracı haline dönüştü. Kapalı sistem yetiştiricilik, son dönemin en iyi yatırım araçlarından biri haline geldi. Keçi yatırımı, büyükbaş hayvan yatırımından 4-5 kat daha avantajlı.

Keçi yatırımı için merkez illerden biri İzmir. İş adamı Özer Türer, 2006 senesinde İsveç’ten 30 tane keçi getirterek Ege Üniversitesi’nin de desteğiyle saanen keçileriyle yerel ırkı ıslah etmek için uğraştı. Böylece yerli ırk keçilerinin senelik 100 litre olan süt hacmini 700 litreye kadar yükseltti. Saanen keçileri senede 900-1000 litre süt üretimi gerçekleştirebiliyor. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Özer Türer, büyükbaş hayvan yatırımcılığındansa keçi yatırımının çok daha avantajlı olduğunu söyledi. Önceden yerli ırktan senede 1 yavru alınabildiğini, ıslah çalışmalarıyla birlikte iki senede 3 yavru alınabildiğini söyledi. Islah edilen keçilerden senenin 10 ayında süt elde edilebildiğini belirten Türker, keçi doğumlarının büyük oranda ikiz doğumla sonuçlandığını ifade etti.

Bunun yanında litresi hemen hemen 1,25 TL seviyesinden fiyatlanan keçi sütünün içine yoğun miktarda inek sütü karıştırıldığı belirtiliyor. Sektör temsilcilerine göre, piyasada üretilenin 20 katı kadar mevcut. İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, bu sorunu sonlandırmak için Ege Üniversitesi ile tahlil laboratuvarı kurmak için çalışıyor. Türer, İzmir’de senede 12 bin ton imal edildiğini ve piyasada da 100 bin ton keçi sütünden imal edilen peynir olduğunu ifade etti. Türer’e göre bunun sebebi keçi sütüne inek sütü karıştırılıyor olması.

Lütfen Yorumunuzu Ekleyin

*